Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonecká přehrada Mšeno má v republice jedinečný způsob čištění vody - travnaté ostrůvky

15. 10. 2021 | 14:19

Na hladině jablonecké přehrady se objevily malé travnaté ostrůvky. Přestěhovaly se sem z novoveské nádrže, kde byly deponované do doby, než se město dohodlo s Povodím Labe o jejich umístění na hladinu 2. přehrady ve Mšeně. Jde o republikový unikát, neboť zelené ostrovy použila liberecká společnost Photon Water k čištění vody poprvé v ČR právě v jablonecké nádrži. Jsou dalším z prozatímní trojice opatření proti sinicím na kaskádě mšenské přehrady.

JNostrůvky
Foto: SMJ

„Jde o třetí prvek z celé řady opatření proti sinicím na kaskádě mšenské přehrady. Tím prvním bylo odkanalizování okolí všech tří přehrad, druhým opatřením jsou plovoucí pontony s ultrazvukovou technologií na ploše 1. přehrady,“ informuje náměstek jabloneckého primátora pro rozvoj města Petr Roubíček. Letos za celý souhrn opatření k likvidaci sinic ve vodní nádrži město zaplatilo 820 tis. korun bez DPH. Kromě plovoucích ostrovů šlo také o instalaci ultrazvukového zařízení včetně monitoringu jeho účinnosti a laboratorních zkoušek na srážení fosforu i doprovodný monitoring ve všech nádržích přehrady.

Travnaté ostrůvky instalovala na hladinu jablonecké přehrady liberecká společnost Photon Water Technology s. r. o. (PWT), se kterou jablonecký magistrát spolupracuje od roku 2019. Tehdy Jablonec poprvé využil plošin s ultrazvukovým zařízením na likvidaci řas a sinic. „Plovoucí ostrovy jsou vlastně kořenovými čistírnami vody, které mají hned několik funkcí,“ vysvětluje Petr Kvapil, ředitel Photon Water, a dodává: „Jednak ostrovy svým kořenovým systémem z vody odčerpávají živiny a vodní sloupec mírně zastiňují, čímž zužují prostor pro rozvoj sinic a řas. Zároveň kořeny vegetačních ostrovů poskytují úkryt a podmínky pro rozvoj zooplanktonu a dalších organizmů konkurujících sinicím a řasám s pozitivním dopadem na celkovou biodiverzitu této vodní plochy a podporu samočistících funkcí s přímým i nepřímým vlivem na kvalitu vody.“

Zelené ostrovy, na nichž je třeba jednou do roka posekat vyrostlou vegetaci, budou nyní na hladině 2. přehrady blízko hráze mezi první a druhou nádrží. „Uspořádané jsou do šachovnice, aby pokryly co největší vodní plochu. Čtyři desítky ostrůvků tak pokryjí cca 600 metrů čtverečných,“ popisuje Kvapil s tím, že zelené ostrovy společnost použila k čištění vody na jablonecké přehradě poprvé v České republice, další aplikaci provedla během letošního léta v Praze, a to na Vltavě v Dock maríně A.

Instalaci zelených kořenových čističek na mšenskou přehradní nádrž předcházela složitá jednání se společností Povodí Labe. Ta dospěla nakonec ke zdárnému konci, jenž přinese výraznou eliminaci sinic ve vodě a přispěje k její vyšší kvalitě. „S Povodím Labe jsme uzavřeli smlouvu zatím na pět let, kdy za každý rok zaplatíme roční pronájem vodní plochy pokryté vegetačními ostrovy ve výši 14 tis. korun,“ připomíná Petr Roubíček.  
Se sinicemi se Jablonec poprvé potýkal v roce 2008, dočasný zákaz koupání platil v přehradě na konci srpna roku 2018, kdy množství sinic překročilo limit a hodnoty hrozily akutním poškozením zdraví. U Kiosku tehdy hygienici naměřili 430 300 buněk/ml a na pláží U Prutu 480 900 buněk/ml, tzn. v obou případech překročila jakost vody limit III. stupně.

JN/Jana Fričová