Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Jablonecké ekocentrum se v pátek 18. října připojí k oslavám Dne stromů

10. 10. 2019 | 18:12

Více než 40 zemí světa se připojuje k oslavám Dne stromů. V České republice svátek připadá na 20. října. Program s tematikou stromů a jejich významu chystá také jablonecké ekocentrum, a to na pátek 18. října. Zvány jsou školy i veřejnost.

den stromů 2 IMG 5345
Den stromů, foto: JKIC

Zájemci si budou moci vyzkoušet práci se dřevem a vyrobí si dřevěné ozdoby, dozvědí se mnoho o životě stromů, jak se mění životní rytmus dřevin během celého roku, jak vypadají různé plody stromů, zahrají si sluchové a listové pexeso. Chybět nebude ochutnávka různých druhů ovoce, jakožto plodů ovocných stromů, Keltský stromový kalendář a výtvarná technika frotáže listů. Mikroskopem prozkoumáme list zblízka a mnoho dalšího,” zve na akci Simona Jašová z jabloneckého ekocentra, které sídlí v prostorách Eurocentra v pavilonu pod Klubem Na Rampě. “Program začíná 18. 10. v 9 hodin a končí v 17 hodin. Dopoledne je určeno školám po předchozím objednání a od 13 hodin je akce otevřena pro širokou veřejnost. Vstup je zdarma,” upřesňuje Jašová.

Ochrana stromů není jen novodobý trend ekologů. Zabývali se jí např. za první republiky okrašlovací spolky. Výsadby stromů byly často společenskou událostí. V současnosti jsou to zejména organizace dobrovolníků (ČSOP) nebo Nadace Partnerství), která organizuje soutěž Strom roku. Letos se uskuteční již 18.ročník a vítěz bude nominován na Evropský strom roku. Slavnostní vyhlášení letošního ročníku bude zveřejněno 10. 10. Více na www.nadacepartnerstvi.cz.Den stromů, foto: JKICS nápadem na obnovu prvorepublikové tradice v České republice přišli bývalý ředitel Botanické zahrady Univerzity Karlovy a známý popularizátor stromů Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Datum první oslavy svátku stromů, Den stromů a dřeva bylo stanoveno na 20. října 2000, protože v mnoha lokalitách České republiky jde o vhodný termín pro sázení stromů a podzim je také časem, kdy jsou stromy nejkrásnější a hrají všemi barvami.

Den stromů v jabloneckém ekocentru připravilo Jablonecké kulturní a informační centrum o.p.s. ve spolupráci se Střediskem ekologické výchovy Český ráj za finanční podpory statutárního města Jablonec nad Nisou.

TZ/Radana Schaeferová