Kantorova vila v Jablonci se dočká rekonstrukce. Z lávky se otevřou průhledy do historie stavby
Loni v říjnu vypsalo statutární město Jablonec nad Nisou architektonickou soutěž na rekonstrukci Kantorovy vily v Palackého ulici. Návrhy mohli jednotliví autoři podávat do konce ledna letošního roku, na začátku února odborná porota vybrala vítěze, kterým se stal pražský ateliér Objektor architekti, s.r.o
„Na rekonstrukci Kantorovy vily máme alokované dotační prostředky v rámci ITI liberecko-jablonecké aglomerace. Do konce dubna 2025 by měla být hotová projektová dokumentace, realizace projektu by měla proběhnout v letech 2025-2026,“ připomíná jablonecký náměstek pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík a dodává: „Očekáváme, že vybraný návrh citlivě přistoupí k rekonstrukci původního prostorového uspořádání a upravený interiér pak bude vyprávět příběh architekta, původních majitelů, vily i celého města.“
Podle náměstkových slov by se vila neměla stát statickým muzeem. Společně s její rekonstrukcí by mělo jít ruku v ruce také krajinářské řešení zahrady, jež bylo součástí soutěžního návrhu.
Do architektonické soutěže, která byla vyhlášená 30. října 2023 a trvala do 31. ledna 2024, se přihlásilo celkem 28 účastníků. Odborná porota vybrala na základě zaslaných portfólií pět nejvhodnějších a ti odevzdávali návrhy na řešení. „Na začátku února zasedla odborná porota, která vybrala a ocenila trojici nejlepších,“ komentuje soutěž Pavlína Müllerová, vedoucí kanceláře architektury města.
Oceněné jsou návrhy pražské architektonické kanceláře Objektor architekti, s.r.o., na prvním místě, druhá je kancelář Malý Chmel, s.r.o., z Českých Budějovic a třetí příčku obsadila Lenka Míková architekti, s.r.o., + OKOLO z Prahy.
„U všech soutěžních návrhů se pracuje citlivě s návratem podstaty původního prostorového uspořádání vily, tzv. raumplan, které bylo rozdělením na byty v 60. letech minulého stolení porušeno. Vítězný návrh akcentuje vdechnutí nového života stavbě, která již nebude plně sloužit svému původnímu účelu. S respektem přistupuje k dochovaným interiérům, zároveň přináší současnou vrstvu, důležitou pro novou etapu života vily. Původní garáž je nově využita jako přednáškový sál, dětské pokoje mají funkci edukačních místností, poslední podlaží s terasou se stane výstavním sálem. Přízemí může sloužit jako společenský prostor provázaný se zahradou. Ta je důležitou součástí navrhované rekonstrukce,“ popisuje vítězný návrh Pavlína Müllerová, vedoucí kanceláře architektury jabloneckého magistrátu, a dodává, že autoři připomínají i zmíněnou přestavbu vily na bytový dům. V místě, kde byla původní koupelna přestavěna na hlavní schodiště, je navržená lávka s průhledy do všech etap historie domu.
Jablonečtí zastupitelé schválili výkup architektonicky významné Kantorovy vily v březnu roku 2017 za 8,1 milionu korun.
JN/Jana Fričová