Liberecká teplárna zlevní příští rok teplo o tři procenta, v sousedním Jablonci se ceny nezmění
Teplárna v Liberci zlevní od Nového roku odběratelům o tři procenta, zákazníkům s pětiletou smlouvou se tak cena za gigajoule sníží z letošních 1024 korun na 995 korun, zjistila dnes ČTK na webu společnosti. Cena se vrátila na úroveň loňského roku, ve skutečnosti je ale ještě nižší.
Sazba DPH, kterou cena zahrnuje, se totiž od letošního roku u tepla zvýšila z deseti na 12 procent. Ceník pro příští rok dnes schválila také Jablonecká energetická (JE), v sousedním městě se ceny v roce 2025 nezmění.
Pro průměrnou domácnost v Liberci bude zlevnění znamenat roční úsporu zhruba 720 korun. "Ve srovnání s cenami stanovenými pro rok 2024 dojde v příštím roce ke snížení ceny tepla v sekundární úrovni předání, tedy především pro domácnosti na libereckých sídlištích. V primární úrovni předání bude nově od roku 2025 účtována jednosložková cena ve čtyřech cenových pásmech dle příkonu předávací stanice v odběrném místě, dosud se cena v primární úrovni předání skládala ze dvou složek - fixní (cena za rezervovaný výkon) a variabilní (cena za spotřebované množství)," uvedla teplárna.
Liberecká teplárna patří do skupiny Enetiqa (dříve MVV Energie CZ), zásobuje ve stotisícovém krajském městě teplem a teplou vodou zhruba 13.000 domácností, desítku průmyslových areálů a přes 120 dalších organizací. Teplo v Liberci patří k těm levnějším, nižší cenu se daří liberecké teplárně držet díky tomu, že není tolik závislá na dodávkách plynu. Pro výrobu tepla využívá plyn minoritně, většinu ho získává ze sousední spalovny odpadů Termizo. Aktuálně firma investuje přes miliardu korun do modernizace zastaralých a ztrátových rozvodů.
O cenách pro příští rok dnes jednalo i vedení Jablonecké energetické, která zajišťuje dodávky tepla a teplé vody pro 4000 domácností v sousedním Jablonci nad Nisou a také pro desítky organizací, škol a průmyslových podniků. Za gigajoule tepla letos domácnosti platí podle tarifu včetně DPH 1267 korun, respektive 1222 korun a stejná cena zůstane i pro příští rok. "Daří se nám nakupovat komodity za příznivé ceny," uvedl k ceníku předseda představenstva a náměstek primátora Petr Roubíček (ODS).
Jablonecká energetická (dříve Jablonecká teplárenská a realitní) je od července 2013 ve stoprocentním vlastnictví města. Do revitalizace centrálního zásobování teplem investovala firma v minulých letech zhruba 264 milionů korun, místo jednoho centrálního zdroje je nyní ve městě 21 menších plynových kotelen. Teplo pomáhá zlevnit pět kogeneračních jednotek a také fotovoltaické panely. S městem plánuje JE investovat 200 milionů korun do vybudování dalších solárních elektráren na vlastních i městských budovách o instalovaném výkonu 3,6 megawattu, pořídit plánuje i bateriové úložiště.
čtk