Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Ministerstvo financí pozastavilo kvůli žalobě Harrachova prodej dvou domů. Město se tak domáhá jejich zbourání

14. 07. 2023 | 5:00

Ministerstvo financí (MF) kvůli žalobě Harrachova pozastavilo chystaný prodej dvou bytových domů v tomto městě. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí ministerstva Alena Větrovcová. Podle znaleckého posudku mají oba bytové domy hodnotu přes 100 milionů korun. Patří sice státu, ale stojí na pozemcích města. Radnice se žalobou domáhá zbourání domů.

harrachov dumharrachov1
Foto: Artur Irma

"Vzhledem k této skutečnosti nemůže nyní MF s domy nakládat až do pravomocného ukončení tohoto soudního řízení," uvedla Větrovcová.

Vedení radnice tvrdí, že k užívání obou domů nemá MF takzvaný právní titul. Na uvolněném stavebním pozemku chce radnice vybudovat nízkoenergetické bydlení pro obyvatele obou domů. Soud ale zatím nezačal. Starosta Harrachova Tomáš Vašíček (SNK - Změna pro Harrachov) dnes pro ČTK uvedl, že soud zatím nestanovil ani termín líčení.

Foto: Artur IrmaMinisterstvo financí požadavek radnice na zbourání domů označilo již dříve za asociální. Město naopak tvrdí, že tímto chce pro nájemníky zajistit bydlení za přijatelných podmínek, neboť stát po obyvatelích obou domů požaduje tržní nájemné. To je třikrát až pětkrát vyšší, než dosud nájemníci platí, a řadu z nich by to přivedlo do existenčních potíží. V bytech bydlí převážně invalidé, samoživitelky a senioři. Násobné zvýšení nájmů nájemníci odmítají, podporu v tom mají i od města.

Ve sporu jde o dva domy s 15 byty v místní části zvané Klondajk, které byly postavené zhruba před 30 lety pro místní skláře a které původně patřily městu. Soud ale oba domy v listopadu 2021 přiřknul státu v rámci vypořádání závazků po privatizaci státního podniku Crystalex z 90. let minulého století. Ani toto rozhodnutí ale vleklý spor neukončilo. Stát vymáhá po Harrachovu přes deset milionů, neboť se domnívá, že se vlastnictvím domů město bezdůvodně obohatilo. Radnice nesouhlasí a míní, že to byl naopak stát, kdo se bezdůvodně obohatil, a to zhruba o 20 milionů korun.

Foto: Artur Irma

Neúspěchem skončil před dvěma měsíci pokus města vyřešit spor tak, že zaplatí ministerstvu osm milionů korun výměnou za to, že domy převede na současné nájemníky. "S přihlédnutím k tomu, že Město Harrachov podalo uvedenou žalobu k soudu ještě před jednáním konaným dne 11.5. na MF, na což MF při jednání neupozornilo a MF tuto skutečnost zjistilo následně po tomto jednání, považovalo MF návrh Města Harrachov přednesený na předmětné schůzce za bezpředmětný," uvedla mluvčí ministerstva.

čtk