Muzeum tanků ve Smržovce k 79. výročí konce světové války poprvé ukázalo repliku Tigera
Muzeum obrněné techniky ve Smržovce na Jablonecku dnes návštěvníkům poprvé ukázalo nedávno získanou repliku těžkého tanku Tiger I, který německá armáda používala za druhé světové války. Premiérově v tomto roce nabídlo i jízdy tanky. Muzeum tím chtělo připomenout, že dnes uplynulo 79 let od konce druhé světové války.
"Dnešní akce je dělaná se vzpomínkou na padlé a na bojující za druhé světové války, při níž zahynulo skoro 50 milionů lidí. Byla to jedna z nejhorších válek, které v historii byly," řekl při zahájení akce majitel muzea Jaroslav Janoušek.
Ve Smržovce je zřejmě největší soukromé tankové muzeum ve střední Evropě, provozují ho 25 let nadšenci do vojenské techniky. Je v něm přes 40 tanků a další vojenské techniky z druhé světové války i poválečného období a zhruba polovina je stále v pojízdném stavu. Dnes mohli návštěvníci vidět nejnovější přírůstek, což je před třemi týdny získaná replika Tigeru. "Máme ho zapůjčený. Tři týdny jsme na něm tvrdě pracovali a dnes je to taková premiéra, kdy ho ukazujeme lidem," řekl ČTK Janoušek.
Podle něj je Tiger nejznámější tank z druhé světové války a získaná replika byla vyrobena zřejmě kolem roku 1965. "Domníváme se, že potom hrála ve filmové sérii Osvobození," uvedl majitel muzea. Pětidílná epopej v režii Jurije Ozerova měla premiéru v roce 1969.
Dnešní akce ve smržovském muzeu byla mimořádná i jízdami tanků. Bývají několikrát do roka a podle počasí na ně chodí stovky až tisíce lidí. I dnes se na jízdy stála fronta, zájemci se mohli svézt sovětským T-34 nebo vyprošťovacím tankem VT-55. Další jízdy tanků bude mít muzeum v červnu k připomenutí 60. výročí vylodění Spojenců v Normandii, pro ně použije jinou techniku. "Dnes ke konci druhé světové války to máme orientované na Rusko a Německo, proto Tiger a T-34. A toho 8. června, na D-Day, tak tam se pochopitelně věnujeme americké technice," uvedl Janoušek.
Na červnové akci by podle něj pořadatelé chtěli poprvé nasadit i tank M36 Jackson z roku 1944, který v květnu 2019 v Praze vážně poškodil požár při nehodě tahače s vězeňským autobusem. Loni podle Janouška dokončili veškeré opravy vnější části tanku a nyní dodělávají interiér. "Prakticky celý vnitřek jsme museli demontovat, elektrika byla totálně vyhořelá, roztavená. Takže to jsme všechno strhli dolů a teď jsme ve fázi, že to čistíme, natíráme a počítám, že někdy příští týden, nejpozději za 14 dní, začneme tahat elektriku, aby ten tank byl schopen nastartování," řekl Janoušek.
Majitel muzea původně očekával, že náklady na opravu vyhořelého tanku zaplatí z pojistky. U pojišťovny ale neuspěl a nepomohla mu ani žaloba u soudu. Tank proto podle Janouška opravují svépomocí, neboť u odborné firmy by to stálo zhruba sedm milionů korun. I tak to bude podle něj stát miliony. "I když na tom pracujeme zadarmo, tak jsou věci, třeba pásy a pojezdová kola, které jsme museli koupit v Holandsku, a to nás stálo velikánské peníze," řekl.
čtk