Projekt obnovy Kantorovy vily v Jablonci nad Nisou zpracuje studio Objektor
Projekt obnovy cenné Kantorovy vily v Jablonci nad Nisou zpracuje pro město pražský ateliér Objektor architekti, který zvítězil v architektonické soutěži. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Jana Fričová. Památkově chráněnou funkcionalistickou vilu koupilo město před sedmi lety, otevřít ji chce veřejnosti.
Projektovou dokumentaci chce mít město nejpozději na jaře 2025, na stavbu plánuje využít evropské dotace, získat může přes 42 milionů korun.
Do soutěže se přihlásilo 28 architektů a studií, do užšího výběru postoupilo pět. "Očekáváme, že vybraný návrh citlivě přistoupí k rekonstrukci původního prostorového uspořádání a upravený interiér pak bude vyprávět příběh architekta, původních majitelů, vily i celého města," doplnil náměstek primátora Jakub Chuchlík (Piráti). Na rekonstrukci Kantorovy vily jsou podle něj vyčleněné evropské dotační prostředky v programu ITI liberecko-jablonecké aglomerace, rekonstrukce by se měla uskutečnit v letech 2025 až 2026.
Vilu nedaleko jablonecké přehrady nechal postavit lékař Alfréd Kantor v letech 1933 až 1934 podle projektu Heinricha Kulky, žáka a blízkého spolupracovníka klasika moderní architektury Adolfa Loose. Dům připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze a jde o jeden z nejcennějších objektů tohoto stylu v regionu. Vila má čtyři podlaží, výrazně krychlové hmoty jsou prolomeny nepravidelným rastrem oken. Nejvýraznějším prvkem světlé fasády je vstup s travertinovým obkladem a prosklenými dveřmi s mříží. Přízemí vily je prostřednictvím terasy propojeno se zahradou.
"Ta vila byla významným dokladem vlivu Adolfa Loose na Heinricha Kulku, Loosova žáka a později dlouholetého spolupracovníka. Bohužel v 60. letech prošla poměrně radikální přestavbou, v rámci které bylo vestavěno jedno centrální schodiště, které vlastně popřelo hlavní prostorovou kvalitu objektu. Ten by v rámci takzvaného raumplánu koncipován jako šroubovice prostorů, kterými lze prostupovat. Z původního prostorového řešení zbylo jen torzo, nicméně pořád poměrně dochované a ten návrat je možný," doplnil Chuchlík.
Vítězný návrh vdechne stavbě nový život. "S respektem přistupuje k dochovaným interiérům, zároveň přináší současnou vrstvu, důležitou pro novou etapu života vily. Původní garáž je nově využita jako přednáškový sál, dětské pokoje mají funkci edukačních místností, poslední podlaží s terasou se stane výstavním sálem. Přízemí může sloužit jako společenský prostor provázaný se zahradou. Ta je důležitou součástí navrhované rekonstrukce," popsala návrh Pavlína Müllerová z kanceláře architektury města.
čtk