Ředitel nemocnice v Jablonci míní, že by povinné očkování zdravotníků nepomohlo a chybělo by ještě více personálu

23. 11. 2021 | 12:16

AKTUALIZOVÁNO: Ředitel jablonecké nemocnice Vít Němeček míní, že případné zavedení povinného očkování zdravotníků proti covidu-19 by mělo jen minimální efekt. Obává se i toho, že by přišel o část pracovníků. V jablonecké nemocnici není očkováno zhruba 150 z 850 zaměstnanců, tedy zhruba 17 procent. Ředitel nemocnice v Jilemnici Jiří Kalenský za lepší řešení považuje, kdyby vláda neočkované dokázala přesvědčit kampaní.

JNnemocniceNová
Jablonecká nemocnice, foto archiv

Vláda v pondělí otevřela debatu o povinném očkování některých profesí, vznikne meziresortní komise, která návrh posoudí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že uvažují i o zdravotnících.

Ředitel jablonecké nemocnice je ale spíše proti zavedení této povinnosti. "Efekt by byl minimální. A v těch v zásadních odpíračích by to vyvolalo ještě větší odpor. Samozřejmě by se pak také stalo, že nám část lidí nepřijde do práce. A my se bez nich neobejdeme," řekl dnes Němeček ČTK. Důvody pro odmítání očkování jsou podle něj u pracovníků nemocnice obdobné jako u jiných lidí. "Obavy z vedlejších účinků, plánovaná těhotenství, nedůvěra k vakcíně a tak dále," řekl.

Neočkovaní pracovníci jablonecké nemocnice se v pravidelných cyklech testují, pozitivní byl zatím jeden člověk minulý týden. Spíše než povinné očkování by podle Němečka pomohlo dodržování základních pravidel. "To znamená roušky, mytí rukou, nechodit na hromadné akce a tak dále. To je ale asi nereálné, protože jsme Češi a my ta pravidla nedodržujeme. A je to jeden z hlavních důvodů, proč to u nás vypadá tak, jak to vypadá," dodal.

Za správné řešení nepovažuje povinné očkování ani Kalenský. "Odpůrci si najdou důvody, proč to nejde. Jinak obecně ve zdravotnické obci se spíš jedná o výjimky, že se někdo nenechá, ať už z důvodů předsudků nebo zdravotních," řekl dnes ČTK. V jilemnické nemocnici je nenaočkovaných zhruba 15 procent pracovníků. Za lepší variantu považuje Kalenský, kdyby vláda neočkované dokázala přesvědčit. "Říkal mi známý, co se vrátil z Ameriky, že tam mají obrovskou kampaň a lidé na očkování chodí, že je to přesvědčí. To je správná cesta, jak se začne něco nařizovat, tak je k tomu a priori odpor," dodal Kalenský.

Hospitalizovaných s covidem v Libereckém kraji od konce října výrazně přibývá, za poslední týden je nárůst více než třetinový. Aktuálně je ve čtyřech páteřních nemocnicích 128 covidových pacientů, z toho 33 potřebuje intenzivní péči. Jablonecká nemocnice se stará o 31 pacientů s covidem, ve vážném stavu jich je sedm. Nemocnice musela kvůli péči o ně zhruba na polovinu omezit plánované výkony. "Když by počty pacientů s covidem narůstaly, tak bychom museli reprofilizovat další lůžkové stanice, a to by bylo spojené s dalším omezením plánované péče," řekl Němeček. Pro pacienty s covidem jsou v nemocnici zatím dvě stanice s intenzivní péčí a dvě se standardní.

Ode dneška v jablonecké nemocnici pomáhají tři vojáci. "Žádali jsme šest, jsme ale rádi i za tři. A když jich bude více, bude to fajn," řekl Němeček. Vojáci podle něj pomáhají například při péči o obézní pacienty.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace