V Jablonci chtějí vybudovat solární elektrárny s instalovaným výkonem 3,3 MW
V Jablonci nad Nisou plánují do tří let vybudovat solární elektrárny o celkové instalovaném výkonu 3,3 megawattu (MW), první zařízení o výkonu zhruba jednoho MW by na 20 střech budov rádi umístili ještě letos. Projekt zhruba za sto milionů korun připravuje ve spolupráci s radnicí městská společnost Jablonecká energetická, která na něj chce žádat dotaci ze Státního fondu životního prostředí, řekl novinářům ředitel společnosti Boris Pospíšil.
Soustava centrálního zásobování teplem v Jablonci prošla v letech 2015 a 2016 revitalizací zhruba za 264 milionů korun, místo jednoho centrálního zdroje ve městě vyrostlo 21 menších plynových kotelen, teplo pomáhá zlevnit pět kogeneračních jednotek. "Primárně byla soustava postavena na zásobování zemním plynem, který byl tehdy nejlevnějším palivem. Situace na trhu s energiemi v loňském roce nás přiměla k tomu, že se musíme zabývat i obnovitelnými zdroji," doplnil Pospíšil.
S přípravou projektu začala podle Pospíšila Jablonecká energetická loni létě. "Vytipovali jsme asi 130 objektů ve vlastnictví města a případně Jablonecké energetické, postupně se ten výběr zužoval ať už proto, že to byly památkové objekty, nebo absolutně pro fotovoltaiku nevhodné. Dnes jsme na 91 objektech, projekty jsou připravené na zhruba 70 procent, což představuje asi 3,3 MW instalovaného výkonu, a finišujeme s přípravou žádosti o dotaci," dodal.
Podle primátora Miloše Veleho (ODS) je energetika pro vedení města prioritou. Přiznal, že je rád, že má město společnost, která je schopna ji řešit. "My jako město bychom si neuměli s tím projektem fotovoltaiky poradit, nemáme na to kapacity, nemáme k tomu dostatečný počet lidí a v tak rychlé době bychom nebyli ani schopni takový tým vybudovat," řekl primátor. Fotovoltaika je podle něj jednou z cest, jak snížit provozní náklady města.
Podle Pospíšila jde o pilotní projekt komunitní energetiky, který bude primárně pro potřeby Jablonecké energetické a městských objektů. "V momentě, kdy bude dokončen, což je v horizontu zhruba tří let, se budou moci připojovat další subjekty v rámci města - bytová družstva, společenství vlastníků, drobní podnikatelé, v podstatě kdokoliv. Nejprve ale musíme mít ten základní kámen a teprve pak do něj můžeme zapojovat další subjekty," dodal ředitel Jablonecké energetické.
čtk