V Jablonci se po několika měsících znovu sešel krizový štáb, řešil ty, co se nemají kam uchýlit
V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu od pondělí 5. října se dnes v Jablonci nad Nisou po několikaměsíční přestávce sešel krizový štáb. Hlavním úkolem, který z jednání vyplynul, je vytipovat možný objekt pro náhradní ubytování lidí, kteří se po léčbě nebo s prokázanou nákazou covidem-19, ale bez nutnosti hospitalizace, nemají kam uchýlit.
Pomoc potřebují nejen bezdomovci, ale například i senioři, řekla ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.
Jablonecká nemocnice se o takové případy postarat nemůže. "V jablonecké nemocnici máme vyčleněné pro potřeby pacientů s covid-19 jedno oddělení ARO s pěti lůžky a ventilátory. Tam nemůžeme pacienty, kteří nevyžadují hospitalizaci, umístit, protože by nám zabrali lůžka pro ty, kdo jsou v ohrožení života a jsou na ventilátorech závislí," řekl ředitel nemocnice Vít Němeček. Umístit je nelze ani na některé z pěti sociálních lůžek na LDN. "Nemohu sem umístit byť vyléčené pacienty, protože LDN obývá ta nejvíce ohrožená skupina populace," dodal ředitel nemocnice.
Na jaře počítala radnice pro tyto účely s výstavbou velkého stanu. S blížící se zimou je ale podle Fričové třeba najít vhodný vytápěný objekt. V pondělí se proto jablonecký primátor sejde se starosty okolních obcí, aby společně vhodnou budovu našli.
V souvislosti s nárůstem počtu potvrzených případů koronavirové nákazy zahájil Český červený kříž v Jablonci opět práci svého dobrovolnického centra. "Znovu pomáháme i po telefonu, volají nám hlavně senioři, kteří sledují vývoj koronavirové situace a jsou ve velkém stresu. Proto jsme začali spolupracovat také s psychologem," říká ředitelka Oblastní organizace ČČK Jablonec nad Nisou Kateřina Havlová.
čtk