V Jablonci už bez Čeřovského: S politikou končím, mám zcela jiné plány, řekl jasně

05. 08. 2022 | 14:40

V komunálních volbách v Jablonci nad Nisou budou voliči vybírat z 11 kandidátek, před čtyřmi lety bylo o jednu víc. Magistrát dnes všechny zaregistroval, zjistila dnes ČTK na úřední desce města. Menší výběr měli voliči ve druhém největším městě Libereckého kraje v letech 1998 a 2010, kdy vybírali z deseti kandidátek, a také v roce 2002, kdy jich bylo dokonce jenom devět.

JNpanorama
archivní foto

Komunální volby se uskuteční 23. a 24. září. Svůj post už nebude obhajovat jablonecký primátor Jiří Čeřovský (ODS), politiku se rozhodl opustit a na kandidátce vůbec není. "Myslím si, že po 32 letech v zastupitelstvu a 15 letech na radnici už to bohatě stačilo. Měli by nastoupit jiní, mladší, pružnější, rychlejší. S politikou končím, mám zcela jiné plány," řekl již dříve ČTK Čeřovský. Kandidátku Občanských demokratů povede do voleb stejně jako před čtyřmi lety někdejší náměstek primátora Miloš Vele.

Lídrem ANO je náměstek primátora David Mánek, Starosty pro Liberecký kraj vede do voleb ekonomická náměstkyně ředitelky muzea Jana Hamplová. KDU-ČSL půjde v Jablonci nad Nisou do komunálních voleb se Zelenými a nezávislými kandidáty pod názvem Společně pro Jablonec, lídrem kandidátky je Lenka Opočenská (Zelení). Samostatné kandidátky podaly v Jablonci Piráti s lídrem Jaroslavem Šídou a také SPD, tu znovu vede do voleb ředitel městské policie Michal Švarc.

Po neúspěchu v minulých volbách se chtějí do zastupitelstva vrátit komunisté, sestavili znovu vlastní kandidátku, lídrem je krajský předseda František Pešek. Naopak ČSSD samostatnou kandidátku v Jablonci nepostavila, zástupci strany jsou na kandidátce Pro Jablonec, kterou vede ředitel jabloneckého divadla Pavel Žur. Své kandidátky pro komunální volby v Jablonci postavilo ještě uskupení Domov nad Nisou a strana Právo Respekt Odbornost.

V roce 2018 vyhrála volby v Jablonci ODS, když pro ni hlasovalo 22,34 procenta voličů a získala osm mandátů ze 30. Druhé skončilo ANO se sedmi zastupiteli, Piráti obsadili pět křesel a čtyři koalice Společně pro Jablonec. Tři místa získali Starostové, dva Nová budoucnost pro Jablonec a jednoho zastupitele má SPD.

Na koalici se před čtyřmi lety dohodlo druhé ANO s Piráty, uskupením Společně pro Jablonec a připojil se i jeden ze dvou zastupitelů za Novou budoucnost. Primátorem byl Milan Kroupa (ANO), koalice ale vydržela sotva deset měsíců. V září 2019 zastupitelstvo Kroupu odvolalo a do čela města zvolilo Jiřího Čeřovského z ODS. Město od té doby vede koalice ODS a ANO, zastupitelé Pirátů a Společně pro Jablonec skončili v opozici.

Přehled stran a lídrů kandidujících v komunálních volbách v Jablonci

  2022 2018
strana lídr lídr
ANO David Mánek Milan Kroupa
ČSSD - Lukáš Pleticha
Domov nad Nisou Petr Vobořil -
KSČM František Pešek Pavlína Nováková Hrabálková
MyJablonec - Jiří Fiala
ODS Miloš Vele Miloš Vele
Právo Respekt Odbornost *  
Piráti Jaroslav Šída Jan Polák
Pro Jablonec Pavel Žur Pavel Žur
Společně pro Jablonec Lenka Opočenská Jakub Macek
Starostové pro LK Jana Hamplová Petr Vobořil
SPD Michal Švarc Michal Švarc
SPOZ - Pavel Kuttler
Strana svobodných občanů - Petr Spálovský
Křížek pro levné energie ..., TOP 09 a nezávislí Ondřej Bašus -

* jméno lídra zatím nemá ČTK k dispozici, magistrát je s ohledem na GDPR zveřejnit nemůže, ČSÚ kandidátky zveřejní až ve středu 10. srpna

zdroj: Magistrát města Jablonce nad Nisou

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace