V Kittlově domě se prezentuje Dobrý ročník. Nejde o víno, ale o umělce zrající jako víno

27. 06. 2020 | 14:34

Dobrý ročník - výstavu prací skupiny absolventů ročníku 1972-76
Železnobrodské uměleckoprůmyslové školy sklářské hostí
Kittelův dům v Pěnčíně – Krásné na Jablonecku celé léto až do 20. 9. 2020. Kromě toho je v unikátní stavbě k vidění expozice věnovaná léčiteli Kittlovi či nová bylinná zahrádka. Okouzlující jsou i exteriéry - vidět je až do Krkonoš.

kittlNew4
archivní foto

Ve výstavních prostorách Kittelova domu představí ukázky své tvůrčí činnosti skupina čtrnácti absolventů výtvarného ročníku 1972-76 Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě.

Jejich profesní kariéry se od absolutoria v roce1976 vyvíjely různými směry a tak exponáty prezentují nejen různé obory zpracování skla, ale i další druhy tvůrčích realizací, blízkých naturelu jednotlivých autorů. Návštěvník zde tak může potkat například nejen skleněné objekty Zdenka Lhotského, Ivany Houserové, ale i artefakty z oblasti užitého umění, ukázky uměleckého řemesla, fotografie a malby.

Tavené plastiky Ivany Houserové (*1957, +2015) navozují pocit harmonie a všudypřítomné blízkosti přírody, plynoucí bezprostředně z jejího pozitivního postoje k životu. Svým dílům citlivě a nepodbízivě dopřává symbolické hloubky spočívající v poznání, že žádný den není všední. Jejím plastikám doslova vdechuje život „žížalkový“ dekor, jenž jemně modeluje reliéf a barvě propůjčuje množství odstínů, podtrhující dynamičnost pohybu ve struktuře skla. Díla Ivany Houserové lze jistě vnímat jako přírodní pramen s magií opředenou velkou léčivou silou, ukrytý neokázale při lesní stezce, jehož vody se však nelze nikdy nasytit.
(z knihy Petra Nového a Dagmar Havlíčkové „Zázračné prameny“)

Sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský (*1956), patří podle amerického časopisu Wallpaper mezi dvanáct Čechů, kteří ovlivňují světový design. Zdeněk Lhotský je zakládající člen skupiny Tvrdohlaví a majitel Studia Lhotský v Pelechově u Železného Brodu, si v oboru uměleckého skla vybojoval světově uznávanou pozici experta v technologii taveného skla a sériemi vlastních děl. Jeho umělecké zájmy zahrnují také široké pole designu a práce do architektury.

Kittelův dům o prázdninách

V Kittelově domě se nachází řada tematických výstav a expozic. Vedle osoby J.J.A.E. Kittela,  jeho doby a lidového léčitelství, se zde nachází výstavy připomínající prehistorickou výrobu kamenných sekerek z místního kamene lidově zvaného železivce, neboli metabazitu, ale i dnes již historickou těžbu a zpracování místní břidlice a žuly.  Aktuálně je zde také k vidění sklářská výstava Dobrý ročník. 

Kittelův dům, stejně jako řadu okolních staveb, nechal vystavět Jan Josef Antonín Eleazar Kittel (1704–1783), slavný lékař a léčitel z pomezí Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje, opředený mnoha mýty a pověstmi. Uplynulá staletí se ale podepsala na vzhledu i stavu celého Kittelovska.  Kittelův dům byl v roce 2004 na pokraji zkázy. S ohledem na památkový charakter domu a stav jeho poškození byl následně investorem Obcí Pěnčín dlouhá léta nákladně opravován a restaurován. V červnu 2019 byla dokončena stavební část rekonstrukce a následně byl otevřen pro veřejnost.

Před domem se nachází nově zrekonstruovaná Kittelova bylinná zahrádka

Kittelův dům je dominantní roubenou stavbou. Dnes je využíván jednak pro účely výstavní, nachází se zde Kittelovo muzeum, ale je zde také infocentrum a další společenské a kulturní prostory, kde se konají nejrůznější akce. Před domem se nachází nově zrekonstruovaná Kittelova bylinná zahrádka, Pěšinka pro bosé nohy a můžete se projít i po krátké Naučné stezce Kittelovsko.

Máte- li štěstí na den s dobrými výhledy, výhled na Krkonoše a část Jizerských hor je neopakovatelný zážitek. Uvnitř domu se ve třech patrech domu od sklepení až po první patro domu se tak návštěvníci mohou seznámit s působením dr. Kittela, ale je zde i archeologická, geologická a mineralogická výstava, připomínající i dávnou, ale velmi významnou produkci kamenných sekerek, nebo těžbu a výrobu pokrývačské břidlice.

Úplnou novinkou je výstava zářících minerálů. Díky luminiscenci získává  temné dávné sklepení nový magický světelný rozměr.  Pozornost je věnována lidové architektuře a umění. Zajímavou formu mají sklepení, původní zachované a zrestaurované jedinečné černé kuchyně i další interiéry patrového roubeného, hliněnou vymazávkou opatřeného domu.  Výstavy jsou pojaty formou pozvánek do okolí, po celém Pěnčínsku.

Více informací na www.pencin-zittau.eu

TZ/Jan Sedlák

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace