V sociálně vyloučených lokalitách v Jablonci panuje předluženost a nejen tam
V roce 2019 uzavřel Jablonec nad Nisou s Odborem pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR Memorandum o spolupráci formou vzdálené dílčí podpory. Nyní jablonečtí radní schválili Plán vzdálené dílčí podpory.
„Tento typ podpory poskytuje vládní odbor obci, která má na svém území sociálně vyloučenou lokalitu nebo je na jejím území identifikován dílčí problém v souvislosti se sociálním vyloučením,“ říká náměstek primátora pro oblast sociální David Mánek. Podle jeho slov je účelem podpory řešení problémů minimálně v jedné či více tematických oblastech zavedením konkrétních a praktických lokálních opatření, vzešlých ze zjištěných místních potřeb. Žádost byla zaměřena na oblast bydlení a s ní související problematiku.
V roce 2019 vznikla nejprve vstupní analýza. „Ta zmapovala celé území a vyhodnotila jako největší a zásadní problém, a to nejen ve vyloučených lokalitách, předlužení obyvatel,“ konstatuje vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Martina Rosenbergová.
Na výsledky vstupní analýzy pak navázala o rok později pracovní skupina řešící dluhovou problematiku, která mimo jiné prověřila také stav sítě sociálních služeb ve vztahu k dluhům a sociálnímu vyloučení. „Na základě všech analýz formulovala opatření pro místní kontext a zakotvila je v plánu na léta 2021-2023, v němž navrhuje 14 opatření ke třem strategickým cílům,“ doplňuje Rosenbergová. Podle jejích slov zmíněná opatření směřují k tomu, aby se zvýšila finanční odpovědnost všech cílových skupin, aby systém podpory předluženým a k dluhům směřujícím osobám byl dostupný a aby bydlení lidí, kteří mají dluhy a nebo patří do skupiny sociálně vyloučených, bylo kvalitnější.
JN/Jana Fričová