V Tyršových sadech strážníci zřídili mobilní dopravní hřiště. Přes léto tady děti mohou trénovat dopravní výchovu i praxi v pedálech

12. 07. 2022 | 5:00

Prázdniny jsou v plném proudu a mnoho rodičů přemýšlí, jak přes den zabavit svoje dítka. S úplnou novinkou přišli městští policisté v Jablonci nad Nisou, kteří se rozhodli vyjít vstříc místním dětem. V místním parku Tyršovy sady zřídili přes letní měsíce takzvané mobilní dopravní hřiště. Kdokoliv z řad těch nejmenších sem může dorazit a vyzkoušet si, jak zvládá dopravní značení a jestli se v městském provozu neztratí.

dopr8
Čím dříve, tím lépe. To platí i pro cyklistiku. Ilustrační foto

Běžné statické dopravní hřiště funguje v Jablonci nad Nisou v Podskalí 9. Od roku 2007 ho spravuje Městská policie. Na podzim slouží především žákům základních škol při dopravní výuce. Děti třetích a čtvrtých ročníků se ve chráněném prostředí učí, jak se správně chovat na silnici, jak zvládnout kolo a na závěr výuky získají cyklistický průkaz. Kromě praktické části, která obnáší jízdu na kole podle dopravního značení se tady děti učí i teorii od poskytnutí první pomoci až po názvy a významy jednotlivých značek.

Foto: lux

Přes léto je ovšem dopravní hřiště nevyužívané a zeje prázdnotou. Letos se to vedení městské policie rozhodlo změnit a poprvé zřídilo mobilní dopravní hřiště v centru města konkrétně v Tyršových sadech.

“O prázdninách je dopravní hřiště málo navštěvované, proto jsme si řekli, že ho na prázdniny uzavřeme a přijdeme s mobilním hřištětem přímo za dětmi,” říká o novém nápadu ředitel místní městské policie Michal Švarc. Ti, kteří sem dorazí v pracovní dny od 8 hodin do 14:30, mají jedinečnou možnost si v klidu bez stresu vyzkoušet svůj um jízdy na kole i to jak, by se chovali při neočekávaných situacích.

Rodiče si také mohou ověřit, zda jsou jejich děti připravené společně s nimi vyrazit na nějaký cyklovýlet. Tyršův park nezvolili strážníci náhodou. “Máme zde služebnu i se skladem, kde můžeme mít kola, koloběžky a odrážedla schované. Mobilní dopravní hřiště dětem umožní zopakovat si praktické znalosti předpisů. Kvůli hygieně je však nutné, aby děti měly vlastní přilbu,” dodává ředitel městské policie.

Přítomnost strážníků v Tyršových sadech by navíc měla dopomoci k udržování pořádku v lokalitě, která bývá obzvlášť přes léto problematická. Hlídky se v lokalitě budou pohybovat po celé prázdniny. “Ale nejen v sadech, ale i v blízkém okolí. Zejména pak v okolí ulice Nová Pastýřská a v problémové lokalitě ulice Na Vršku,” doplňuje Michal Švarc další z výhod mobilního dopravního hřiště v centru Jablonce.

Foto: lux

Dětem, které si přijdou vyzkoušet nejen klasické kolo, ale třeba i dnes hojně využívané koloběžky, na místě ochotně poradí a vše vysvětlí strážníci. Hřiště bude v provozu až do konce srpna, a to každý všední den. Po prázdninách se opět otevře klasické dopravní hřiště, jak jsou místní zvyklí.

Dopravní výchova je na základních školách určená především žákům čtvrtých tříd, kteří na konci roku skládají praktickou i teoretickou zkoušku. Po úspěšném splnění obou získají průkaz cyklisty, který je potřeba do patnácti let věku dítěte k tomu, aby mohlo jezdit na kole nebo koloběžce po silnicích.

Dopravní výchova čtvrťáků probíhá celý školní rok. Na podzim se děti seznamují s chodem dopravního hřiště a lektoři spolu s učiteli ověří, jak moc zdatnými cyklisty jsou. Podle toho se následně děti rozdělí do skupin a začínají s praktickou výukou jízdy na kole. Přes zimní měsíce se žáci přesouvají do místní učebny, kde proběhne teoretická část dopravní výchovy. Celý roční kolotoč končí v květnu nebo červnu závěrečnými zkouškami. Žáci, kteří napoprvé neuspějí, mají možnost průkaz cyklisty získat na začátku následujícího školního roku. Zkoušky dozorují nejen strážníci, ale také policisté České republiky.

Mobilní dopravní hřiště je jabloneckou novinkou, která má ambici stát se (pokud se osvědčí)  každoroční letní vzdělávací atrakcí v Tyršových sadech. Určená je především předškolákům nebo dětem z prvního stupně základních škol.

Rodičům může pomoci při rozhodování, na jak náročné cyklovýlety jejich děti se svými schopnostmi mají a co je třeba zlepšit. Nejdůležitější je ovšem to, aby si děti odnesly dobrý pocit a na silnicích jezdily s nejen s radostí, ale hlavně se zdravým respektem k motoristům.

lux

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace