Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výstava v Jablonci propojuje svět počítačů se šperky. Některé exponáty vytvořila umělá inteligence (AI)

08. 12. 2023 | 5:00

Počítačový svět a šperkařskou tvorbu propojuje nová výstava v muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Jsou na ní díla skoro 40 umělců, vystavená budou do začátku dubna příštího roku. Mezi ně patří trojský kůň, modrá obrazovka smrti, šperky s kódy, rostlinné sítě symbolizující internet a některé výtvory navrhla i umělá inteligence (AI).

AIvystavaJBC 1irma
Foto: Artur Irma

Autoři podle kurátorky výstavy Kateřiny Nory Novákové při využití výpočetní techniky zvolili různé postupy.

"Někteří využili počítačové komponenty a zkusili je nějak výtvarně zakomponovat do nositelných šperků všeho typu," řekla ČTK. Jiní naopak k vytvoření šperku využili strojovou výrobu řízenou počítačem. "Dokonce tady máme jeden šperk nebo respektive dva, které jsou navržené umělou inteligencí jenom se zadáním autora a vyrobené na 3D tiskárně," řekla kurátorka výstavy.

Foto: Artur Irma

Jiné umělce inspiroval jazyk, kterému počítačový svět rozumí. "Někteří autoři nebo autorky využili kódování nuly a jedničky, v kterých v podstatě počítače fungují, a na tom principu vytvořili nějaký záznam vypadající třeba jako archeologický šperk," uvedla Nováková.

Foto: Artur Irma

V dalším z vystavených šperků je dokonce ukryté sdělení. K jeho přečtení ale musí návštěvníci rozluštit kód, což ji zabere odhadem asi deset minut. Informace o jiném šperku se zase návštěvníci dozvědí, jen když si naskenují QR kód, který je na něm otisknutý.

Foto: Artur Irma

Na výstavě nazvané Computer & Jewellery jsou ale podle kurátorky i díla autorů, kteří vliv počítačové kultury těžce snášejí. "Tak se do toho snažili zapojit nové vědecké výzkumy, které ukazují, že třeba i příroda je velmi chytrá a že některé houby nebo některé rostliny vytvářejí přirozené sítě podobné síti internetu a umí si ty informace mezi sebou šířit, takže i toto je zde využito," uvedla Nováková. Takovým dílem na výstavě je třeba propletenec vytvořený z břečťanu.

čtk