Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Za osvědčenou likvidaci sinic v přehradě dá letos Jablonec nad Nisou přes 400 tisíc korun

19. 04. 2023 | 5:41

Za likvidaci toxických sinic v přehradě Mšeno dá letos Jablonec nad Nisou více než 400.000 korun. Po dobrých zkušenostech z minulých let schválilo vedení města znovu použití technologie nízkovýkonného rezonančního ultrazvuku na hlavní nádrži využívané ke koupání, sdělila ČTK vedoucí kanceláře primátora Jana Matěchová. Plováky s vysílači budou na přehradě pátou sezonu, na druhé nádrži jsou navíc od podzimu 2021 plovoucí "zelené" ostrůvky.

Přehrada Mšeno je oblíbeným místem ke koupání nejen pro bezmála 45.000 obyvatel Jablonce, ale sjíždějí se tam lidé ze širokého okolí. V parných dnech k ní míří denně až 5000 návštěvníků. Ultrazvuková technologie pomáhá udržet vodu vhodnou ke koupání. "Ze závěrečné zprávy zpracované dodavatelem technologie, která mimo jiné vychází i z monitoringu prováděného Povodím Labe a Zdravotním ústavem, je zřejmé, že ultrazvukové jednotky skutečně přispívají k potlačení rozvoje sinic a řas v nádrži," doplnila Štěpánka Gaislerová z odboru městské ekologie.

Dodavatelem služby je liberecká společnost Photon water technology (PWT). Ultrazvukové vysílače jsou zhruba 30 centimetrů pod hladinou na plovákových nosičích, energii k jejich provozu zajišťují integrované solární panely. Oba plováky jsou umístěné tak, aby vliv ultrazvuku pokrýval i pláže na obou březích přehrady. Kromě sinic je technologie účinná také proti takzvané zelené vodě, tedy zeleným řasám. Eliminace sinic a řas prostřednictvím ultrazvukového vysílače je šetrná k životnímu prostředí, bezpečná pro ryby i ostatní vodní organismy a nezpůsobuje únik toxinů do vody.

Přehrada je ve vlastnictví Povodí Labe, město proto musí s instalací systému počkat na souhlas povodí a také Českého rybářského svazu. "Dodavatel technologie doporučil provádět monitoring vody již od dubna, protože je tak možné získat důležité poznatky o procesech v nádrži. Ty jsou podstatné pro upřesňování komplexních sanačních opatření. Do provozu pak budou vysílače uvedeny v hlavní koupací sezoně, od července do září," dodala Gaislerová.

Jablonec řeší kvalitu vody v přehradě dlouhodobě, město vybudovalo kanalizaci v oblasti východního i západního břehu, aby znečištění přicházelo do vody co nejméně. Na Bílé Nise, která je přítokem ve směru od Bedřichova, chtěla radnice využít technologii srážení fosforu, která by mohla rovněž přispět ke snížení znečištění přehrady. Tato část kanalizaci nemá a do přehrady přináší znečištění, které růst sinic podporuje. Akci ale výrazně prodražily podmínky, které stanovilo Povodí Labe. Město by to jen letos přišlo na dva miliony, od opatření proto podle primátora Miloše Veleho (ODS) ustoupilo.

čtk