Železničáři testovali na horské trati v Kořenově nové ozubnicové výhybky, výluka skončí 30. října
Na horské trati v Kořenově na Jablonecku železničáři otestovali nové ozubnicové výhybky. Práce na rekonstrukci unikátní trati pokračují podle plánu, výluka by tam měla skončit 30. října. Příští rok se počítá ještě se zhruba 20denní výlukou pro úpravu geometrie koleje, což je klasický postup u všech staveb, uvedla dnes na dotaz ČTK mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Friebová.
Trať z Tanvaldu do Kořenova je nejstrmější železnicí v Česku a jednou z posledních normálně rozchodných ozubnicových železnic v Evropě. Vlaky na ní jezdí od 30. června 1902. Dvanáctikilometrová trať je kulturní památkou, na třech úsecích jsou umezi kolejnicemi ozubnice, která pomáhá lokomotivám překonat příkré stoupání 58 promile. V roce 1997 chtěly České dráhy osobní dopravu na trati kvůli vysokým ztrátám zastavit, díky protestům veřejnosti ale zůstal provoz zachován.
Unikátní železnice byla v havarijním stavu, její obnovu připravovala SŽ několik let. Rekonstrukce bude stát 447 milionů korun. Obnovu úseků s ozubnicí zajišťuje Pražská strojírna za zhruba 47 milionů korun. Nové ozubnicové výhybky dodala pro historickou trať společnost DT – Výhybkárna a strojírna, i ty už jsou hotové. V minulých dnech provedla firma další zkoušky v Horním Polubném, kde jsou ozubnice součástí výhybek.
Funkčnost tří speciálních ozubnicových výhybek s Abtovou ozubnicí otestovala lokomotiva. "Během testu byly všechny tři výhybky pojížděny různými rychlostmi i směry, včetně čistě ozubnicového pohonu. Zároveň jsme zkoušeli, jak přesně ozubené kolo dvojkolí lokomotivy zapadá do hřebenů v kolejišti na různých místech výhybky," doplnil vedoucí oddělení techniky společnosti DT – Výhybkárna a strojírna Lukáš Raif. Testy podle něj ukázaly, že konstrukční řešení je správné a výhybky v Polubném plně funkční.
SŽ získala na projekt dotaci z evropských fondů. Součástí projektu je kromě revitalizace ozubnice v mezistaničních úsecích a její opětovné instalace v Dolním Polubném také rekonstrukce Polubenského tunelu. Ten je třetím nejdelším jednokolejným tunelem v Česku. Stavba, která by měla zvýšit bezpečnost provozu na celém úseku, je největší investiční akcí financovanou EU z programu Interreg Česko - Polsko 2021 - 2027. SŽ získala z programu 11,995 milionu eur (292 milionů Kč).