Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Barokní kostel v Jindřichovicích pod Smrkem čekají další opravy, zpustošenou střechu se už podařilo zachránit

20. 05. 2019 | 16:04

Barokní kostel Nejsvětější Trojice v Jindřichovicích pod Smrkem čekají letos další opravy. Obci se podařilo získat 1,4 milionu korun od ministerstva kultury, dalších 900.000 korun přidal Liberecký kraj. Pokračovat díky tomu bude rekonstrukce střechy, která loni začala nad presbytářem. Tam byla střecha v havarijním stavu a hrozilo, že se zřítí. Teď už je bezpečná a znovu se tam konají bohoslužby, v pátek se kostel otevře i v rámci Noci kostelů, řekl dnes ČTK starosta Pavel Novotný (Jindřichovický patriot).

JindřichovicePodSmrkem
archivní foto

Kostel vznikl kolem roku 1670 rozšířením původní kaple, později přibyl presbytář a dalšími úpravami prošel kostelík na přelomu 18. a 19. století. Sakrální památku převzala obec před čtyřmi lety od církve v havarijním stavu, aby připravila její rekonstrukci. Obnově památky předcházel stavebně-historický průzkum, který ukázal, v jak špatném stavu kostel je a kde je nutné s opravami začít. Památku navíc poškodila předloni v říjnu vichřice Herwart, která ulomila kříž. Hasiči ho pak museli sundat.

Kříž se bude moci na věž vrátit až po dokončení oprav střechy a věže. Práce začaly loni, podle starosty doslova v hodině dvanácté. "Střecha nad presbytářem byla v takovém stavu, že držela trámy, a nikoliv trámy střechu," popsal stav Novotný. Letos by podle něj měly práce na střeše pokračovat od presbytáře přes hlavní loď až ke kostelní věži. "A bude se dělat věž od patra nahoru až k cibuli," doplnil. Opravy by měly začít v červnu. Na obnovu kostela může přispět i veřejnost prostřednictvím účtu u České spořitelny 000035-0985040399/0800. Zatím je na něm asi 200.000 korun.

Jindřichovický kostel není jedinou památkou, kterou budou moci lidé v pátek v rámci Noci kostelů navštívit. V celém Česku se veřejnosti otevře 1614 kostelů a modliteben. V Libereckém kraji se jich do projektu zapojilo 60, mezi nimi i největší liberecké kostely sv. Antonína Velikého a Nalezení svatého Kříže nebo Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí, kde připravili také program a komentované prohlídky.

čtk