Dimatex ve Stráži nad Nisou proměnil ve spolupráci s TUL starý textil v mobiliář či venkovní kuchyně
Lavičky, odpadkové koše, herní prvky, ale třeba i venkovní kuchyně, to vše je možné vyrobit ze starého textilu, který by jinak skončil na skládce nebo ve spalovně. Odpad využívá tímto způsobem firma Dimatex CS ve Stráži nad Nisou na Liberecku, která se zabývá sběrem, tříděním a recyklací textilu bezmála 35 let. Na novince - modulární zahradní kuchyni, se podíleli odborníci Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.
"Projekt modulární kuchyně vznikal formou brainstormingu, spolu s firmou jsme vyladili ideální technické řešení a ve spolupráci s externím designérem Lukášem Ráčkem jsme navrhli i jednotlivé moduly včetně jejich designu," uvedl vedoucí katedry hodnocení textilií fakulty Roman Knížek. Na projektu pracoval tým asi rok, výsledkem jsou tři moduly: gril, umyvadlo a sporák. Díky použitému materiálu je kuchyň takřka bezúdržbová, velmi odolná vůči teplotám, dešti, slunečnímu záření i hmyzu a neabsorbuje vlhkost.
"Zahradní kuchyně jsou i v Česku trendem, ale cenově stále značně nákladným. Velkou výhodou našeho modulárního řešení je fakt, že si lze kuchyň postupně kompletovat po jednotlivých modulech a ty pak na zahradě skládat dohromady," řekl jednatel Dimatexu Lukáš Killar. Kuchyňské moduly vyrábí firma ve třech povrchových provedeních v cenách od 41.000 do 51.000 korun za modul. "Do budoucna počítáme s rozvojem projektu o další moduly," dodal.
Dimatex sesbírá podle Killara v České republice ročně kolem 10.500 tun oblečení a textilu. "Naše mateřská firma Vive Innovation vyrábí z odpadové části textilu a LDPE (polyetylen) granulát, který je výchozí surovinou pro prkna, konstrukční profily a pro naše produkty. Na výrobu venkovní kuchyně využijeme přibližně 220 kg odpadového textilu a 145 kg LDPE. Cyklus se tím však neuzavírá, protože materiál je dále plně recyklovatelný," dodal jednatel firmy.
Na celém světě se podle odhadů ročně vyprodukuje 92 milionů tun textilního odpadu, většina končí na skládkách, jeho recyklace je obtížná a nákladná. Odborníci z liberecké univerzity se opětovnému využití textilu věnují dlouhodobě, vyvinuli i technologii, která umožňuje zpracovat staré oděvy včetně knoflíků nebo zipů. Materiál se rozemele, směs se zalije pryskyřicí a vylisuje se z ní pevná deska, případně je možné lisovat směs do formy. Materiál lze použít ve stavebnictví, k výrobě nábytku, ale také třeba v automobilovém průmyslu.
čtk
Foto: Dimatex CS