Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do Frýdlantu přiletěli čápi. Jejich hnízdění můžete letos poprvé sledovat online

31. 03. 2024 | 16:33

Do čapího hnízda na bývalé „Traktorce“ ve Frýdlantu se po sedmi měsících vrátili ve středu 27. března 2024 jeho obyvatelé, čápi bílí. Jejich život a hnízdění můžete letos poprvé sledovat online.

čáp 4frydlant
Foto z www.mesto-frydlant.cz

A tot díky kameře umístěné nad hnízdem živě a online zde: www.mesto-frydlant.cz/cs/mesto/webkamery.html , stačí na této stránce kliknout na Odkaz na živý stream na youtube, který se nachází nad fotografií čapího hnízda. Připraveny jsou také odkazy na aktuální fotografie z čapího hnízda, které se aktualizují co minutu, najdete je pod úvodním snímkem čapího hnízda (který se také se aktualizuje každou minutu). Odkaz na život v čapím hnízdě je pak možné najít i na úvodní stránce webu Frýdlantu www.mesto-frydlant.cz, vpravo v sekci Kalendář akcí. S nápadem umístit do čapího hnízda kameru přišel místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka, nosník s kamerou byl do hnízda připevněn koncem února.

„Nápad, že bychom mohli i my ve Frýdlantě sledovat hnízdění našich čápů online, jsem v hlavě nosil už nějakou dobu. Letos se ho podařilo zrealizovat, a tak teď můžeme do čapího hnízda na komíně bývalé „Traktorky“ nahlížet díky nepřetržitému snímání kdykoli. Kameru jsme instalovali už 20. února, kvůli mimořádně teplému únoru jsme se obávali, že by se mohli čápi vrátit dříve než v předchozích letech. Nakonec ale přiletěli ve svém obvyklém čase, na přelomu března a dubna,“ vysvětluje Jiří Stodůlka.

Frýdlantské čapí hnízdo můžete také najít na interaktivní mapě čapích hnízd v České republice www.projekty.birds.cz/capihnizda/mapa , kterou vytváří a aktualizuje Česká společnost ornitologická. Je na ní možné zjistit, do kterých hnízd v rámci celé republiky už čápi přiletěli a v průběhu roku také další informace, například o mláďatech. Pokud si na mapě vyberete kterékoli čapí hnízdo a kliknete na něj, otevře se vám tabulka s informacemi o něm, o aktuálních pozorováních v něm a tam, kde je hnízdo snímáno kamerami, se také nabízí odkaz na webkameru. Pokud si otevřete detail hnízda, můžete si pročíst pozorování i několik let zpátky, která obsahují snímky čápů, ale také informace o tom, kdy byli na hnízdě spatřeni nebo kolik v ten který rok vyvedli mladých.

Frýdlantský pár čápů bílých odchoval v předchozích pěti letech v průměru tři mláďata ročně. Statistika je následující:

2023 – 3 mláďata, čápi přiletěli 3. dubna
2022 – 2 mláďata, přílet v detailu hnízda nedatován
2021 – 3 mláďata, čápi přiletěli zřejmě koncem března
2020 – 3 mláďata, čápi přiletěli zřejmě koncem března
2019 – 4 mláďata, přílet v detailu hnízda nedatován
 

Podrobnosti o čápech bílých i černých a třeba také o tom, že letos bude probíhat jejich velké sčítání, můžete najít na stránkách České společnosti ornitologické zde: www.birdlife.cz/capum-bilym-zacala-sezona-letosni-rok-je-navic-ve-znameni-velkych-capich-scitani/ .

www.mesto-frydlant.cz