Dokud bude vstup do Saska podmíněn negativním testem, bude odběrové místo pro řidiče kamionů v provozu

19. 02. 2021 | 9:19

AKTUALIZOVÁNO: Testovací místo pro řidiče kamionů bude na česko-polské hranici u Hrádku nad Nisou na Liberecku do začátku března. Otevřené bude šest dní v týdnu s výjimkou neděle, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. V Hrádku nad Nisou mají testovací místo v sokolovně, druhé, přímo u silnice I/35 otevřeli v neděli. V prvních dnech bylo dokonce v nepřetržitém provozu, na základě zájmu řidičů se provozní doba zkrátila.

testyhranice1irma
Foto: Artur Irma

Odběrový tým na hranici s Polskem teď slouží ve všedních dnech od 06:00 do 22:00, v sobotu skončí ve 14:00. Zázemí pro tým včetně vyhřívaného stanu zajišťují pro zdravotníky hasiči, odběry provádějí zdravotníci společnosti SMŽO-MEDIC, v případě potřeby vypomáhá mobilním odběrový tým hasičů. Zájem o testování je podle mluvčího hasičů Jakuba Suchardy stabilní, v průměru se pohybuje kolem 200 testů denně. "Ve čtvrtek tam provedli 195 odběrů, jeden z testů byl pozitivní," řekl ČTK.

Zřízení testovacího místa u Hrádku souvisí s rozhodnutím Německa, které od neděle zařadilo Českou republiku mezi oblasti s vysokým výskytem koronavirových mutací a na hranicích obnovilo stálé kontroly. Do Německa se tak dostanou jen němečtí občané a lidé, kteří v Německu žijí. Při příjezdu musejí předložit koronavirový test, a i když je negativní, čeká je dvoutýdenní karanténa. Výjimku mají nákladní dopravci a také pendleři, jejichž práci vyhodnotili Němci jako nezbytnou.

"Dokud bude vstup do Saska podmíněn negativním testem, bude odběrové místo pro řidiče kamionů v provozu," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Liberecký kraj totiž nemá žádný přechod do Německa určený pro kamiony. Jediný hraniční přechod Petrovice - Lückendorf je určen pro dopravu do 3,5 tuny. Řidiči kamionů proto využívají právě přechod v Hrádku nad Nisou, odkud projedou zhruba 800 metrů přes polské území do Německa. I na česko-polské hranici ale Němci dohled zesílili, kontroly jsou zatím stále jen namátkové.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace