Eduard Štorch odkázal pazourky a kamenné nástroje Severočeskému muzeu. 70 let byly v depozitáři, nyní je vystavuje Zámek Svijany
10. dubna to bylo přesně 147 let od narození Eduarda Štorcha – pedagoga, spisovatele a amatérského archeologa, který zasvětil svůj život pravěku. Všichni známe jeho Lovce mamutů a další knížky z povinné četby.
Jeho unikátní sbírku pazourků a kamenných nástrojů z mladší doby kamenné odkázal v roce 1953 Severočeskému muzeu v Liberci, kde zůstala 70 let ukrytá v depozitáři.
Až v roce 2023 sbírka poprvé spatřila světlo světa, a to právě na Zámku Svijany v expozici věnované Eduardu Štorchovi. Přijďte si ji prohlédnout na vlastní oči. Otevřeno máme denně od 9 do 17 hodin.
Zdroj: FB Zámek Svijany
Eduard Štorch (10. dubna 1878, Ostroměř – 25. června 1956, Praha) byl český pedagog, spisovatel a archeolog. Proslul svými povídkami a romány situovanými nejčastěji do období doby kamenné a doby bronzové. Jeho nejznámější dílo nese název Lovci mamutů. Protagonisty příběhů jsou ve Štorchových knihách zejména děti, často nebojácní a bystří hoši, kteří by malému čtenáři mohli být vzorem díky odvaze, obětavosti, kladnému vztahu k přírodě i lidem a v neposlední řadě i vlastenectví a touze po svobodě.
Byl skautem (s přezdívkou Sachem) a významným představitelem reformního pedagogického hnutí 20. let. Štorch jako pedagog silně převyšuje Štorcha spisovatele i Štorcha archeologa. Děti byly vždy Štorchova priorita, jim zasvětil celý svůj život a jeho 8 let trvající projekt Dětská farma na Libeňském ostrově byl, po prvotních trpkých zkušenostech se sociálně zanedbanou mládeží z pražských periférií, jeho životním úspěchem, kterým dokázal nejen sobě, že jeho myšlenky realizované v praxi byly správné a přínosné. Následující megalomanský utopický projekt trojské výchovné osady Růžičkov, který inicioval a významně se ho účastnil, však nezískal potřebnou podporu a nebyl uskutečněn.
Jeho hrob se nachází v obci Lobeč (okres Mělník). Archeologické sbírky ze svého pražského bytu prodal ve 20. letech Národnímu muzeu, písemnou pozůstalost a knihovnu odkázal v 50. letech Městskému muzeu v Hořicích poté, co mu režim zabral jeho rekreační domek v Lobči i půlku pražského bytu. Písemnosti z hořického muzea byly v roce 1977 předány do Literárního archivu Památníku národního písemnictví ve Starých Hradech, kde byly odborně zpracovány. V rodné Ostroměři vzniklo v 70. letech 20. století muzeum Eduarda Štorcha a Karla Zemana, kde je uložena Štorchova osobní korespondence. Dne 21. srpna 2010 bylo v budově obecního úřadu v Lobči otevřeno Muzeum Eduarda Štorcha. Část jeho sbírek má i liberecké Severočeské muzeum.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org