Extrémní deště zvedají i hladiny dalších řek, stav ohrožení platí na Jeřici v Mníšku, druhý stupeň na Kamenici
Intenzivní deště zvedají i hladiny dalších řek v Libereckém kraji. Stav ohrožení platí nejen na Smědé a Řasnici na Frýdlantsku, ale také na Bulovském potoce nebo Olešce. Podle informací z Povodí Labe se na třetí povodňový stupeň dostala i Jeřice v Mníšku na Liberecku, druhý povodňový stupeň platí na Kamenici v Plavech na Jablonecku. Na první stupni je Jizera v Železném Brodu a Jablonci nad Jizerou a také Lužická Nisa v Liberci. Vzedmuté jsou i přítoky.
Zaplavené jsou některé komunikace na Frýdlantsku, zcela uzavřené jsou kvůli vodě všechny příjezdové cesty do Višňové, informují hasiči na twitteru. Neprůjezdná je kvůli vodě i silnice podél řeky v Raspenavě, evakuovat už tam museli před velkou vodou čtyři lidi. Podle starosty Jaroslava Demčáka (Za lepší Hejnice) museli v Hejnicích kvůli vodě uzavřít ulici Petra Bezruče, která také vede kolem řeky. Zakázaný je tam kvůli vzedmuté hladině vstup na lávky přes řeku, hrozí jejich utržení.Život lidem na Frýdlantsku zkomplikoval i výpadek dodávek elektřiny. "Kvůli poruše na nízkém napětí ve Frýdlantu - Větrově je tam aktuálně bez elektřiny zhruba 1200 odběrných míst," řekla ČTK severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Další porucha je podle ní hlášena z oblasti Mníšku, Fojtky a Krásné Studánky na Liberecku, kde je kvůli poruše na vedení vysokého napětí bez proudu zhruba 300 domácností.
Na návětrné straně Jizerských hor na Frýdlantsku spadlo za posledních 24 hodin více než 100 litrů srážek na metr čtvereční. Nejvíc ukázala srážkoměrná stanice na Smědavě v Bílém Potoce, kde už spadlo bezmála 130 milimetrů srážek a stále prší. Podle mluvčího hasičského záchranného sboru Davida Kořínka na Frýdlantsku pomáhají desítky hasičů, provádějí protipovodňová opatření, plní a rozvážejí pytle s pískem, pomáhají lidem stěhovat věci do vyšších pater, někde čerpají vodu. Míří tam i cisterny s pitnou vodou, kvůli znečištění Smědé a poškození potrubí museli totiž odstavit úpravu pitné vody v Bílém Potoce.Lidé na Frýdlantsku mají z velké vody obavy, v paměti stále mají povodně z roku 2010. Blesková povodeň tehdy v Libereckém kraji zasáhla 81 obcí. Voda zaplavila více než polovinu území kraje, vyžádala si pět lidských životů a 2000 lidí vyhnala z jejich domovů. Zůstaly po ní škody za 8,2 miliardy korun. Největší škody napáchala tehdy voda právě v povodí Smědé na Frýdlantsku a Lužické Nisy na Liberecku hlavně u Hrádku nad Nisou a Chrastavy. Třeba ve Frýdlantu kulminovala před deseti lety hladina Smědé na 405 centimetrech, aktuálně je na 218 cm.čtk