Hned první rok ukázal, že rozhodnutí zřídit Městskou policii Frýdlant bylo správné
Městské policii ve Frýdlantu na Liberecku se po ročním fungování podaří tabulkově naplnit počet strážníků. Zatím jich má šest, v lednu příštího roku nastoupí další tři. Nejprve je čeká kurs základní přípravy a zkoušky, řekl novinářům starosta města Dan Ramzer (ODS).
"Pevně věříme, že v březnu, nejpozději v dubnu budou moci nastoupit plnohodnotně do služby," dodal starosta. Od ledna nastoupí dva muži a jedna žena. Celkem tak bude mít městská policie ve Frýdlantu devět lidí - velitele, pět strážníků a tři strážnice.
Vlastní městskou policii si Frýdlant se 7500 obyvateli musel zřídit poté, co na konci minulého roku vypršela městu smlouva s Libercem. Strážníci z krajského města na pořádek ve Frýdlantu dohlíželi předchozích deset let, smlouvu ale Liberec neprodloužil kvůli nedostatku strážníků. "Po pouhém roce fungování Městské policie Frýdlant se ukazuje, že rozhodnutí ji zřídit bylo správné a obavy o naplnění tabulek byly zbytečné," uvedl místostarosta Jiří Stodůlka (ODS).
Zatím strážníci ve městě slouží v nepravidelných 12hodinových službách. "Některý den sloužíme pouze denní, některý den pouze noční, ale je tam i spousta dnů, kdy máme službu nonstop," řekl velitel frýdlantských strážníků Petr Šantavý. Nepřetržitě každý den podle něj začnou sloužit v okamžiku, až tři nováčkové složí zkoušky.
Jak už jsme informovali, byla Městská policie Frýdlant oficiálně zřízena k letošnímu 1. lednu, první hlídky však do terénu vyrazily až v květnu po skutečném nástupu prvních strážníků. Zatím nejčastěji řeší přestupky v dopravě. "Dále jsme pak řešili veřejný pořádek, zaměřili se na osoby bez domova a další osoby, které dělají nepořádek, zase především v centru města," uvedl Šantavý. Podle něj letos odhalili zatím šest trestných činů a řešili přes 300 přestupků.
Město letos na zřízení a fungování městské policie vydalo zhruba šest milionů, příští rok to bude devět milionů korun. Její dosavadní fungování starosta vnímá kladně. "Pomalu se díky ní daří vymáhat pořádek především při parkování a daří se i ochrana veřejného pořádku. V této oblasti máme za sebou i několik preventivních akcí. Ve Frýdlantu máme problém s alkoholem a drogami, s narušováním veřejného pořádku v nočních hodinách především v centru města. I v těchto oblastech nám strážníci pomáhají," dodal.
Strážníci ve Frýdlantu se zapojili i do projektu hasičů “3 metry k životu”, který je zaměřený na špatnou průjezdnost na sídlištích. "Když jsme začali první sčítání v sídlištích, tak na chodníku stálo třeba v jedné ulici až 13 vozidel. V současné době jsou dny, kdy tam není žádné vozidlo, jsou dny, kdy tam je jedno až dvě vozidla," uvedl Šantavý. Dříve to podle něj řešili domluvou, nyní za špatné stání ukládají i pokuty.
čtk