V Hrádku nad Nisou dokončují obnovu školy v Loučné a chystají opravy v Doníně
V Hrádku nad Nisou na Liberecku dokončují rekonstrukci Základní a mateřské školy v Loučné. Děti s učiteli se po roce z náhradních prostor přestěhují zpět do vlastní školy. Navázat tak může rozsáhlá rekonstrukce Základní školy v Doníně, kterou radnice připravuje. Po celý školní rok se budou děti z Donína učit v náhradních prostorách, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Eva Jiříčková.
Stavební úpravy školy v Doníně a půdní vestavba přijdou město na zhruba 80 milionů korun, na projekt se Hrádku podařilo získat více než polovinu potřebných peněz z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Práce by měly začít v září, hotovo má být v červenci příštího roku. Budovu čeká kompletní rekonstrukce, přibude i výtah. "Plánujeme postavit i přístavbu, zatím se děti převlékaly na chodbě, teď šatna vyplní celé přízemí. V horním patře bude sborovna," doplnil starosta Pavel Farský (Hrádek potřebuje změny!).
Projekt počítá i s využitím podkroví budovy, kde vzniknou odborné učebny. Obnova čeká inženýrské sítě i podlahy, učebny dostanou akustické podhledy, zářivky nahradí úsporná LED svítidla. Firma obnoví vytápění, plynové kotle nahradí tepelná čerpadla. "Na střeše zřídíme fotovoltaickou elektrárnu, takže provoz školy bude levnější. Zároveň zakládáme energetické společenství. Elektřinu, kterou vyrobíme během prázdnin, budeme umět využít jinde ve městě," dodal starosta.
Podobně jako se loni museli školáci z rekonstruované školy v Loučné přestěhovat do náhradních prostor, čeká teď stěhování i školáky z Donína. "Školu začneme vyklízet už teď o prázdninách. Po prázdninách budou děti docházet do tří různých budov ve městě," řekl ředitel školy Ondřej Hampl. První třídy budou v Komunitním centru Seník, děti od 2. do 4. třídy se budou učit na Základní škole T. G. Masaryka a 5. ročník bude docházet do ZŠ Lidická. Školní družina bude podle Hampla v příštím školním roce také v Seníku.
Rekonstrukce školy v Loučné by měla být v srpnu hotová, a školní rok tak děti a učitelé zahájí v rekonstruovaných prostorách. Obnova 120 let staré budovy přišla na bezmála za 43 milionů korun, radnice na projekt získala přes 13 milionů z IROP. Stavbaři oddělili provozy mateřské a základní školy a změnili dispozice, třídy jsou tak větší a vznikl v nich prostor pro relaxační kouty s rehabilitačními prostory. Přibyla také třeba dílna pro rozvoj polytechnického vzdělávání.
čtk