Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kvůli rekonstrukci nádraží se koncem ledna uzavře železniční podchod v Hrádku nad Nisou

16. 01. 2025 | 18:50

Kvůli rekonstrukci výpravní budovy v Hrádku nad Nisou na Liberecku se na konci ledna pro cestující uzavře železniční podchod ve stanici. K vlakům se až do dubna lidé dostanou náhradním koridorem kolem budovy.

vlakHrádekIdol
archivní foto

Od dubna začne na trati výluka, až do podzimu nahradí vlaky na trati z Liberce přes Chrastavu a Hrádek nad Nisou do německé Žitavy autobusy. Stavět budou u nádraží, řekla ČTK mluvčí radnice Eva Malá.

Rozsáhlé úpravy výpravní budovy v Hrádku nad Nisou jsou součástí projektu za bezmála 1,238 miliardy korun, který má zlepšit dopravní spojení z Liberce směrem do Polska a Německa, zvýšit zabezpečení tratě a komfort pro cestující. Rekonstrukce čeká také nádraží v Chrastavě. Projekt počítá u obou železničních stanic s opravou nádražních budov a nástupišť a zajištěním jejich bezbariérovosti. Mezi stanicemi se zvýší bezpečnost díky novému zabezpečovacímu zařízení. Práce na trati začaly loni v září, hotovo by mělo být v listopadu.

"V centrální hale, kam nyní ústí podchod pro cestující, bude vybudována technologická místnost pro nové zabezpečovací zařízení. Přístup k vlakům bude náhradním vyznačeným koridorem kolem výpravní budovy a přes úrovňový přechod na nástupiště a budou provedena opatření k zajištění bezpečnosti cestujících," doplnil koordinátor stavby Tomáš Havel ze společnosti Skanska. Po dokončení stavby bude cestujícím sloužit nový podchod na jiném místě.

Trať z Liberce na Žitavu byla součástí Jiho-severoněmecké spojovací dráhy a měla zajistit rychlou cestu z Německa přes Česko na jih do Vídně, první vlak tudy projel 1. prosince 1859. Dnes slouží hlavně regionální dopravě a denně ji využije kolem 2500 cestujících. "Myslím si, že rekonstrukce těchto dvou příhraničních nádraží dá jasný signál, že opravdu chceme do budoucna, aby se trať Praha - Liberec a směr na Polsko stala komfortní," řekl již dříve k projektu ČTK ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Provoz na trati budou po dokončení rekonstrukce na dálku řídit dispečeři z Liberce.

čtk