Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Při demolici bývalé textilky v Hrádku nad Nisou objevili dělníci Francisovu turbínu

20. 09. 2024 | 8:11

Francisovu turbínu objevili dělníci při demolici bývalé textilní továrny Bekon v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Původním záměrem bylo ji využít jako artefakt v parku, je ale příliš zničená, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Eva Malá. Bourání rozsáhlého areálu začalo v květnu a podle původních plánů mělo být hotové už v srpnu, práce se ale protáhly. Stavbaři kromě jiného objevili také sklepy, s nimiž se původně nepočítalo, práce by tak měly být hotové až v polovině října.

bekon demoliceBekonHradek 2
Demolice bývalé textilky v Hrádku nad Nisou, foto: Artur Irma

"Věděli jsme, že v místě původního náhonu byla umístěná turbína. Je ale znehodnocená, protože v minulosti došlo k jejímu zalití konstrukčním betonem, byla součástí základové patky," doplnil vedoucí odboru investic a správy města Jiří Palas. Turbínu stavbaři objevili až po rozebrání patky. "Podle tvaru a průtoku jsme usoudili, že se jedná o Francisovu turbínu. Původním záměrem bylo ji využít v parku, ale na základě jejího značného poškození, které způsobily koroze a demoliční práce, by bylo ekonomicky nevýhodné ji zrestaurovat," dodal.

V bývalém Bekonu se původně barvily nitě. Textilka zaměstnávala několik set lidí, výroba ale skončila před více než 20 lety, a od té doby nemá komplex využití a chátrá. Město koupilo dvacetihektarový areál v roce 2015 za šest milionů korun, aby mělo kontrolu nad jeho využitím. Z původních staveb teď zůstal stát jen tovární komín a bývalá správní budova, vše ostatní šlo k zemi. Náklady na revitalizaci prostoru se odhadují na půl miliardy korun.

Původní budovy textilky nebylo většinou možné kvůli narušené statice využít, proto musely jít k zemi. Demolice budov v areálu, jehož historie sahá do poloviny 19. století, nebyla jednoduchá, v objektech byly nebezpečné materiály, včetně azbestu. Zbourání brownfieldu přijde zhruba na 30 milionů korun, zhruba polovinu by měly pokrýt dotace. Bourání v areálu už skončilo, pracuje se ale na zdi, která zpevní svah sousedního pozemku.

Ještě letos by město chtělo zahájit v areálu novou výstavbu. V plánu je poliklinika, kde by podle starosty Pavla Farského (Hrádek potřebuje změny!) chtěla radnice soustředit lékaře. Náklady na výstavbu se odhadují na 196 milionů korun. Objekt bude mít podzemní parkoviště a bezbariérový přístup ze strany centra. V areálu by měl vyrůst také městský archiv a depozitář zhruba za 91 milionů korun, na 165 milionů odhadli projektanti náklady na dům sportu. V prostoru továrny vznikne park a jeho součástí bude i retenční nádrž, do budoucna jsou v plánu i byty.

čtk