Přípravy na vstup Frýdlantu do akciové společnosti KNL intenzivně pokračují
V plném proudu jsou přípravy vstupu města Frýdlant mezi akcionáři společnosti Krajská nemocnice Liberec, a.s. (KNL). Další z jednání, které vstup Frýdlantu mezi akcionáře liberecké nemocnice připravují, proběhlo v prostorách Libereckého kraje začátkem dubna. Vstup Frýdlantu mezi akcionáře KNL je výhodný především proto, že se jím zjednoduší možnost financování plánované rekonstrukce části areálu frýdlantské nemocnice. Ta má podle projektu přijít na více než 100 milionů korun bez DPH. Budovy ale patří městu Frýdlant, zatímco nemocnici provozuje KNL, což při hledání možností financování přináší řadu problémů.
„Na jednání jsme řešili technické stránky celé věci a úkoly, které je třeba splnit. Nejvíce práce teď budou mít s přípravou všeho potřebného právníci Libereckého kraje. Města Frýdlant, Liberec, Turnov i Liberecký kraj jsou na všech krocích dohodnuti,“ říká místostarosta Frýdlantu Jiří Stodůlka, který má zdravotnictví ve městě ve své gesci.
Pro Město Frýdlant je možnost stát se čtvrtým akcionářem KNL způsobem, jak zajistit financování a realizaci chystané rekonstrukce části areálu frýdlantské nemocnice, jejíž budovy jsou dnes v majetku města Frýdlant. „Z vlastních zdrojů by ji totiž město Frýdlant nikdy provést nemohlo, protože není provozovatelem zdravotnické péče a tudíž nedosáhne na žádnou dotaci a financování rekonstrukce z vlastního rozpočtu je vzhledem k výši předpokládaných nákladů naprosto nereálné,“ vysvětluje Jiří Stodůlka.
Na tom, že bude rekonstrukce nezbytná, se město s Libereckým krajem a KNL shodlo hned začátkem července 2019, kdy KNL frýdlantskou nemocnici převzala od společnosti EUC. „Velmi brzy jsme se shodli na rozsahu nutných rekonstrukčních prací v zadní části areálu nemocnice, máme hotovou studii, projekt, který zaplatí ze svého rozpočtu město Frýdlant. Nicméně zatímco budoucí vzhled a fungování frýdlantské nemocnice jsou vlastně jasné, otazníky visí nad způsobem financování rekonstrukce,“ vysvětluje Jiří Stodůlka. Město Frýdlant už v polovině roku 2019 garantovalo, že do projektu investuje částku 25 milionů korun. Další peníze se ale nepodařilo sehnat. „Oslovili jsme při hledání financí na rekonstrukci i okolní obce z Frýdlantska, ale jediný, kdo se k závazku přihlásil konkrétní částkou, byla Bulovka, která přislíbila ze svého rozpočtu 500 tisíc korun,“ podotýká místostarosta Frýdlantu.
Také finanční příspěvek z kraje je kvůli vlastnictví objektů městem Frýdlant komplikovaný. Stejně jako případná investice KNL. „KNL nemůže jen tak investovat do cizího majetku. Pokud by to chtěla udělat, musela by se tato investice řešit smluvně například v nájemní smlouvě, muselo by být jasně dané, za jak dlouho se investice „odbydlí“ a vyřešit by se musela ještě celá řada nejasností. Bylo by to velmi komplikované a ze zkušeností s EUC víme, jaké komplikace mohou dlouhodobé nájemní smlouvy, byť se v současné době zdají výhodné a dokonalé, později přinést. Proto jsme se snažili najít pro obě strany výhodnější a jednodušší řešení. Takovým se jeví vstup Frýdlantu do akciové společnosti KNL,“ řekl už dříve hejtman Libereckého kraje Martin Půta.
Pokud se Frýdlant stane čtvrtým akcionářem KNL, vloží do akciové společnosti majetkově tu část nemocnice, která je pro provozování nemocnice potřebná. Kromě budovy staré gynekologie a chirurgie (historické budovy na začátku areálu včetně jeho technického zázemí, spojovací chodby, stravovacího traktu a prádelny), v podstatě všechny objekty.
„Dojde k ocenění těchto objektů a na základě tohoto ocenění Frýdlant získá v případě vstupu mezi akcionáře KNL příslušný počet akcií ve společnosti. Tím by se objekty v zadní části nemocnice staly majetkem KNL, která by na ně mohla vytvářet například odpisové zdroje a pravidelně by je udržovala v rámci svého hospodaření. Samozřejmě že bude nadále nutné hledat zdroje na počáteční investice do rekonstrukce, ale ve chvíli, kdy bude Frýdlant akcionářem KNL a budovy budou součástí společnosti, budou jiné možnosti, jak využít různé zdroje,“ dodal hejtman s tím, že na modernizaci by mohla společnost využít finanční prostředky z programu REACT-EU, v rámci kterého by na vylepšení úrovně ve zdravotnictví v ČR mělo být určeno až 40 miliard korun.
www.mesto-frydlant.cz