Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Rekonstrukce baziliky v Jablonném v Podještědí za 60 milionů je po dvou letech téměř hotová. Lidé dílo uvidí až o adventu

29. 09. 2023 | 10:00

Částečná rekonstrukce baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku za více než 60 milionů korun je po dvou letech takřka u konce. Oficiální otevření sice dominikáni plánují až na květen příštího roku, lidé by se ale dovnitř měli dostat už letos v prosinci na akce spojené s adventem. ČTK o tom dnes informoval děkan kláštera Pavel Mayer.

JablonnéKlášter Jablonné
Foto z www.poutnimista.cz

"Otevřít bychom ji chtěli už na první adventní neděli," dodal Mayer.

Jedna z nejcennějších barokních památek v Libereckém kraji je kvůli částečné rekonstrukci uzavřená od října 2021. Obnovou prošla zejména její vnitřní část, kde je i nová elektřina, osvětlení, ozvučení, zabezpečení a také výmalba. Obnovy se dočkala i část mobiliáře - lavice z lodi baziliky, zařízení zákristie a presbytáře. "Stavba jako hotová by nám měla být předána 3. října a restaurované prvky mobiliáře 20. října. Pak nás čeká ještě uklízení a odstraňování nedodělků," uvedl děkan kláštera.

Bazilika v Jablonném, foto z www.zamek-lemberk.cz

Vnitřní prostory baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy postavené v letech 1699 až 1729 tvoří soustava elipsoidů, nad středním z nich je 34 metrů vysoká kopule. K její částečné renovaci mohli dominikáni přistoupit díky evropské dotaci, z níž zaplatí skoro 80 procent nákladů. Za opravu ale budou muset zaplatit o několik milionů korun více, než čekali. Původní rozpočet byl zhruba na 60 milionů, nyní to vypadá na 64 milionů.

Foto z www.poutnimista.cz

"Například se při průzkumu ukázalo, že uvnitř bylo mramorování a zlacení. Na žádost památkářů jsme ho tam vrátili. Mramorování bylo v celé bazilice na pilastrech, což jsou napodobeniny sloupů, a zlacení bylo v presbytáři," řekl děkan kláštera. Plány museli dominikáni změnit i třeba ohledně návratu pěti kamenných soch na balustrádu, které nechali zrestaurovat. "Ukázalo se, že jsou v tak špatném stavu, že už je nepůjde použít pro venkovní pobyty," uvedl Mayer. Drahá je i výroba kopií, jedna stojí asi 1,8 milionu korun. "Neměli jsme na to zaplatit všech pět kamenných kopií. Na balustrádě tak je zatím první kamenná kopie Jana Křtitele," dodal děkan kláštera.

čtk