Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který dnešní standard splňuje.

Aktualizovat

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Stará škola v Křižanech se při Dnech lidové architektury otevře veřejnosti

12.07.2021 | 6:39

Stará škola v Křižanech na Liberecku se při Dnech lidové architektury poprvé otevře veřejnosti. Podstávkový, částečně roubený dům z poloviny 18. století sloužil původně jako zájezdní hostinec. Většinu doby v něm ale byla škola, děti se tu učily až do přelomu 50. a 60. let minulého století. V roce 2019 zahájil nový vlastník, hudebník David Landštof, rekonstrukci chátrajícího objektu a příští neděli ho poprvé otevře návštěvníkům.

archKřižany škola
Foto: LK

Historickému domu, který je od roku 1996 kulturní památkou, se majitel snaží vrátit původní podobu. Při obnově používá tradiční postupy i materiály s maximální snahou o zachování původních prvků. "Chceme zrekonstruovat původní třídu a částečně ji vybavit dobovým nábytkem a školními pomůckami. Rádi bychom občas pořádali kulturní a kulturně vzdělávací akce související s místem a kontexty budovy," řekl ČTK Landštof.

V budoucnu by chtěl hudebník ve staré škole pořádat koncerty malých hudebních těles, přednášky, besedy, divadla a výstavy, ale i drobné sportovní události. "Dny lidové architektury jsou pro nás první vlaštovkou. Věříme, že si tento výjimečný dům zaslouží péči nejen materiální, ale i kulturní, a že zase začne dělat radost i širší veřejnosti," doplnil Landštof. První kulturní akce se tu uskuteční už příští neděli v rámci programu "Školní tranzistor".

Na své si podle Landštofa přijdou nejen obdivovatelé památek, ale i rodiny s dětmi. Účast slíbil britský písničkář James Harries s kapelou, vystoupí Bratři v tricku, kteří se pohybují na hranici divadla a nového cirkusu. Ve školní zahradě zahraje komorní orchestr AKS Liberec s barokním repertoárem. Připravená je minivýstava fotografa Václava Krecla "Zátiší školy před rekonstrukcí" a uskuteční se také beseda o lidové architektuře v okolí. Sousedští ochotníci připravují loutkové divadlo na motivy podještědských pověstí.

čtk