Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Stíhání všech šesti lidí v případu otravy pacientů v Nemocnici Frýdlant bylo zastaveno

26. 09. 2022 | 18:19

Trestní stíhání všech šesti obviněných zdravotníků ve čtyři roky starém případu otravy pacientů v Nemocnici Frýdlant na Liberecku krajský státní zástupce zastavil. Zdůvodnil to neprůkaznými závěry znalců. ČTK o tom dnes informoval vedoucí Okresního státního zastupitelství v Liberci Lukáš Pauldura.

nemFr2
archivní foto Artur Irma

Otravou krve onemocnělo devět z 24 pacientů operovaných ve frýdlantské nemocnici od 26. do 28. listopadu 2018. Nikdo nezemřel. Policie, která okolnosti otravy vyšetřovala, případ v září 2019 odložila. Kriminalisté příčinu neodhalili, případ uzavřeli s tím, že se nestal trestný čin. Na základě stížnosti pacientů se tím policie ale začala znovu zabývat a dozorující okresní státní zástupkyně na základě znaleckých posudků shledala důvody pro zahájení trestního stíhání šesti zdravotníků. Ti nyní uspěli se svoji stížností, kterou posuzovalo krajské státní zastupitelství.

"Z odůvodnění je patrné, že státní zástupce rozhodující o stížnosti sice akceptoval znalecký závěr, že v rozhodné době bylo ve frýdlantské nemocnici nesprávně nakládáno s léčivem Propofol. Z neurčitých závěrů znalců však nebylo možné, v potřebné míře pravděpodobnosti a přesvědčivosti, dovodit, že právě toto závadové nakládání bylo bezprostřední příčinou poškození zdraví u pacientů," uvedl Paldura. Vzhledem k neurčitému vyhodnocení odborných otázek znalci tak nebylo podle něj možné vyhodnotit návazné otázky právní.

Paldura už dříve pro televizi CNN Prima News uvedl, že podle znalců v nemocnici používali velké balení anestetika Propofol pro více pacientů, což výrazně zvyšuje riziko kontaminace. Velké balení je především pro velké nemocnice, kde často operace jednoho pacienta trvá i několik hodin. Před používáním jedné lahvičky pro více pacientů varoval už v roce 2017 Státní ústav pro kontrolu léčiv, který tuto praxi zaznamenal v několika nemocnicích.

V době otravy byla provozovatelem Nemocnice Frýdlant společnost EUC, která pacienty odškodnila. Začít operovat mohli ve Frýdlantu znovu až v únoru 2019, od 1. července provoz převzala Krajská nemocnice Liberec.

Poškození pacienti měli po operacích otravu krve, šlo přitom o různé operace - kolene, žlučníku či gynekologické zákroky. Pacienty operovaly různé týmy chirurgického a gynekologického oddělení, na zákrocích se podíleli různí anesteziologové i různé sestry. Pacienty s otravou bylo nutné převézt do nemocnic v Liberci a Jablonci, protože potřebovali intenzivní péči. Nikdo nezemřel, poslední pacientku propustila liberecká nemocnice v lednu 2019.

čtk