Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V dole Turów se opět těží bez povolení. Polský soud zrušil rozhodnutí o dopadech na životní prostředí

07. 06. 2023 | 8:35

AKTUALIZOVÁNO: Kvůli těžbě v hnědouhelném polském dole Turów  hrozí podle Vojvodského správního soudu ve Varšavě nebezpečí významného poškození životního prostředí. Soud se proto přiklonil na stranu žalobců a vydal předběžné opatření, jímž pozastavil účinnost rozhodnutí o dopadech dolu na životní prostředí (EIA).

TurowOKLK
archivní foto

Toto rozhodnutí je přitom zásadní podmínkou pro pokračování v těžbě. Kvůli těžbě ubývá podzemní voda v Česku, zatímco v Německu dochází k poklesům půdy a praskají zdi domů.

Na konci loňského září vydala polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwa rozhodnutí o dopadech dolu Turów na životní prostředí, které mělo umožnit pokračovat v těžbě. S tímto rozhodnutím však nesouhlasily ekologické organizace ani místní obyvatelé žijící v okolí dolu na české i německé straně. 

Přestože byly proti rozhodnutí o EIA podané žaloby,  polské úřady  v únoru letošního roku povolily těžbu v dole až do roku 2044. Nyní však dal polský soud za pravdu žalobcům a předběžně pozastavil rozhodnutí o dopadech na životní prostředí, bez kterého není možné těžit. Z jednání soudu lze usuzovat, že žaloby podané proti hnědouhelnému dolu jsou odůvodněné, protože těžař nedostatečně zhodnotil negativní dopady na životní prostředí, a že závěrečný verdikt naonec zruší proběhlé vyhodnocení o dopadech těžby na životní prostředí úplně. Předběžné rozhodnutí soudu zatím není právně závazné. Polské Ministerstvo životního prostředí a klimatu i společnost PGE mají právo podat stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Dokumentaci k EIA, kterou posuzovaly polské úřady, kritizujeme už 4 roky. Hned od jejího zveřejnění bylo patrné, že jde ze strany PGE pouze o formální splnění povinnosti, jinak by nemohla obsahovat takové množství evidentních nesmyslů. Nyní nám dal za pravdu polský soud. O to víc je s podivem, že naší politické reprezentaci připadá argumentace PGE v pořádku. Jen těžko se můžeme vyhnout otázce, zda hájí nás a naše životní prostředí nebo zájmy PGE,” říká k rozhodnutí soudu Milan Starec, zástupce Sousedského spolku Uhelná.

„Rozhodnutí polského soudu ukazuje, že žaloby proti těžbě v Turówě mají odůvodněný základ a nestojí na vodě. Zpráva EIA, kterou předložil polský těžař, společnost PGE, trpí vážnými nedostatky. Nezohledňuje vliv na české podzemní vody ani sesuvy půdy v Žitavě. Je nutné, aby zpráva o dopadech těžby popsala skutečný rozsah škody, kterou těžba způsobuje, a obsahovala opatření, jak těmto škodám předejde. Bez toho není možné v těžbě pokračovat,” komentuje Petra Kalenská, právnička Frank Bold.

„Neděláme si iluze, že by těžební společnost zohlednila soudní rozhodnutí a omezila těžbu v dole Turów, když v minulosti už odmítla poslechnout příkaz Soudního dvoru EU a těžila ilegálně i přes vysoké pokuty. Zastavení těžby je ale přesně ta věc, která by se měla stát, protože bez povolení EIA není možné těžit a protože i podle polského soudu hrozí nevratné poškození životního prostředí. Česká vláda a Liberecký kraj by se měly proti pokračování těžby na česko-polských hranicích jasně a důrazně vymezit, nebo konečně přiznat, že jsou jim práva lidí žijících vedle dolu ukradená a že raději půjdou na ruku polské uhelné společnosti,” říká Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace.

TZ Greenpeace

Česko má podle Fialy garance, že důl Turów nepoškozuje zdejší prostředí

Česká republika má díky mezivládní dohodě z loňského roku podle premiéra Petra Fialy (ODS) dostatečné garance, že těžba v polském hnědouhelném dole Turów nepoškozuje zdejší životní prostředí. Fiala to uvedl na tiskové konferenci během výjezdu vlády na jih Čech. V souvislosti s děním kolem dolu, který těsně přiléhá k hranicím s Libereckým krajem, zmínil domluvené finanční kompenzace i stavbu podzemní zdi proti ztrátě vody. Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes uvedl, že Polsko důl nezavře a udělá vše, aby fungoval do roku 2044. "Je tu celá řada garancí, že důl nepoškozuje zájmy České republiky a zájmy našich občanů," uvedl předseda vlády s tím, že v příštích měsících se ukáže, zda přijatá opatření dobře fungují. Dosavadní informace ukazují, že očekávaný efekt s velkou pravděpodobností přinesou, dodal.

Česko podle dřívějšího vyjádření ministerstva životního prostředí dostane koncem června první shrnující data o fungování stěny, která má chránit spodní vodu před vlivem těžby. Posuzovat je bude ministrem Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) ustavená skupina hydrogeologů. Podle ředitele České geologické služby Zdeňka Venery data, která Česko během prvního roku fungování stěny dostalo, ukazují, že bariéra zatím stanovená kritéria splňuje. "Co se zatím projevilo, dává naději, že to může fungovat," uvedl koncem dubna.

Polsko nezavře důl Turów, prohlásil polský premiér Morawiecki

Polsko nezavře hnědouhelný důl Turów, ležící nedaleko hranic s Českem, a udělá vše, aby fungoval do roku 2044, prohlásil podle polských médií premiér Mateusz Morawiecki. "Nenecháme zavřít ten důl. Žádný soud v Bruselu nám nebude říkat, co je energetická bezpečnost," řekl premiér během návštěvy Turówa podle webu polského rozhlasu. Ještě dříve Morawiecki podle serveru Gazeta.pl odmítl rozhodnutí varšavského správního soudu z 31. května, podle kterého má důl těžbu zastavit. Polský rozhlas připomněl, že Polska Grupa Energetyczna (PGE), které důl a přilehlá elektrárna patří, již ohlásila, že se proti rozhodnutí soudu odvolá.

Morawiecki na sociální síti napsal, že vláda nesouhlasí s "bezprávím", tedy s verdiktem varšavského soudu vydaném na základě stížnosti německého města Žitava, české a německé pobočky Greenpeace a nadace Franka Bolda. "Nemůžeme to splnit a uděláme vše, abychom toto rozhodnutí zrušili," dodal Morawiecki.

Důl a přilehlá elektrárna podle vlády pokrývají osm procent polské spotřeby elektřiny. Pokud by varšavský verdikt vstoupil v platnost, těžba uhlí v dole by po roce 2026 ustala. Letos v únoru polské úřady vydaly povolení pokračovat v těžbě až do 27. dubna 2044. Proti pokračování těžby jsou němečtí a čeští ochránci přírody, kteří tvrdí, že tato činnost ohrožuje životní prostředí. Polská vláda podobné výtky odmítá a tvrdí, že jsou nepravdivé, napsala Gazeta.pl.

Morawiecki dnes přímo na místě podle rozhlasu prohlásil, že Turów je příliš významný důl a vláda jej nedovolí uzavřít. "Uděláme vše, aby do roku 2044 důl normálně fungoval. Zaměstnanci dolu zajišťují elektrický proud pro celý region," řekl.Tvrdil také, že stačí ovládnout část politických elit, aby sloužily cizím zájmům. "V Polsku máme důl Turów, ale podobné jsou v Česku a Německu. A kde jsou ti, co bojují za ekologii?" ptal se.

čtk, kráceno