V kostele ve Višňové suší najednou 2500 protipovodňových pytlů. Před týdnem chránily před rozbouřenou Smědou
Loď kostela Seslání Svatého ducha využila Višňová ve Frýdlantském výběžku na Liberecku k sušení protipovodňových pytlů. Najednou jich tam je pověšených 2500. Tedy zhruba polovina z těch, které naplněné pískem sloužily o minulém víkendu jako ochrana před rozbouřenou Smědou. Řeka se rozvodňuje opakovaně, kostel k sušení pytlů ale podle starosty Višňové Michala Scheidla (Devítka) využili poprvé.
"Z kostela jsme měli sklad. Letos jsme ho, shodou okolností, rekonstruovali, takže jsme ho museli vyklidit a měli tam volné prostory," řekl dnes starosta ČTK. V minulosti podle něj pytle sušili, kde se dalo. "Venku na sluníčku, v tělocvičně," dodal.
Jednolodní kostel byl postaven v 15. století v gotickém slohu a přestavěný do barokního na začátku 19. století. Do roku 1945 sloužil pro evangelické bohoslužby a po změně hranic po druhé světové válce byl dočasně na území Polska. Znovu na české území se "vrátil" v roce 1958 po uzavření smlouvy s Polskem o konečném vytyčení státních hranic.
Pro bohoslužby slouží v kostele oddělená část presbytáře. Do budoucna mají podle starosty plány i pro hlavní prostor, který má na délku 15 až 20 metrů. "Chtěli bychom, aby fungoval nejen jako sklad, ale bylo to i místo pro setkávání občanů, pro koncerty," řekl Scheidl.
Višňová byla povodněmi na Liberecku o minulém víkendu nejvíce zasažena. Obec byla takřka celou v sobotu i v neděli při dvou povodňových vlnách odříznutá od světa, voda se dostala do 20 objektů, evakuováno bylo 33 lidí. S odstraňováním škod bude o tomto víkendu pomáhat přes 50 dobrovolníků.
"Zítra (v sobotu) kolem 8:00 k nám budou najíždět. Budeme mít tady jako styčné důstojníky hasiče, kteří budou dobrovolníky rozvážet na konkrétní místa, kde máme už naplánované práce. Vybavíme je pracovními pomůckami, lopatami, kolečky, hráběmi. A k tomu už teď máme připravené balíčky s jídlem, abychom nezatěžovali jak místní občany, tak ani dobrovolníky, aby se o to nemuseli starat, nemuseli na to myslet," uvedl starosta.
Dobrovolníci budou podle něj pomáhat na 12 až 13 místech, částečně půjde i o bourací práce. "Dneska se bude muset strhnout jedna stodola, takže tam se bude rozebírat dřevěná konstrukce a tašky házet do kontejnerů. Půjde ale také o otloukání omítek, rozebírání podlah, čištění potoků, úklidové práce a pozemkové úpravy," dodal Scheidl.
čtk