Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výrobce plenek Drylock z Hrádku zaměstnal 27 uprchlíků z Ukrajiny. Firma pro ně vyčlenila 40 míst

30. 03. 2022 | 18:56

Výrobce dětských plen a hygienických potřeb Drylock v Hrádku nad Nisou na Liberecku zaměstnal 27 válečných uprchlíků z Ukrajiny, většinou ženy. Celkem pro ně firma vyčlenila 40 míst, řekl dnes ČTK vedoucí personálního oddělení Ondřej Kout.

miminka 4top
ilustrační archivní foto

Se zaměstnáváním cizinců přitom nemá hrádecký výrobce větší zkušenosti, přestože vyrábí v těsné blízkosti hranice s Polskem a Německem. V podniku s 1100 zaměstnanci pracovalo dosud jen 33 cizinců.

"Podmínkou pro nás dosud bylo, že ten cizinec musí mít trvalý či dlouhodobý pobyt na území České republiky a nejdůležitější podmínkou bylo, že musí mluvit česky, bylo pro nás důležité, aby se každý ve výrobě domluvil," uvedl Kout. I díky tomuto přístupu se podle něj podařilo udržet firmu v provozu bez větších potíží i v době vrcholů pandemie a uzavřených hranic, kdy mnohým zaměstnavatelům v regionu chyběli zahraniční pracovníci z Polska, Ukrajiny a dalších zemí.

"Těch 40 míst jsme vypsali z humanitárních důvodů, rozumíme tomu, že jsou to startovací pozice," řekl Kout. Firma je podle něj připravena, že tito zaměstnanci nemusí v podniku zůstat, většina se netají tím, že jakmile to bude možné, chtěli by se vrátit domů. Jiní se chtějí naučit česky a pak se případně věnovat profesi co nejbližší tomu, co dělali doma. "Víme, že tu máme velice zajímavé spektrum zaměstnání, která dělali předtím," dodal Kout.

Mezi ženami je prodavačka, personalistka, studentka a také třeba farmaceutka. Se třemi dětmi dorazila z Charkova Ljudmyla, původním povoláním kadeřnice. V ostřelovaném městě nechala manžela s nejstarším synem. "Ani nevím, jak se nám podařilo utéct, snažila jsem se zachránit děti," řekla. Obě starší děti - syn a dcera, spolu s ní nastoupily do Drylocku, nejmladší jedenáctiletá dcera chodí do školy. Do školy už chodí i osmiletý syn Viktorie, která do Hrádku utekla z města Malyn. "Syn když přijde domů ze školy, tak nás učí, co se ve škole naučil," poznamenala mladá žena.

Jednou z Ukrajinek, které dnes také balily plenky u pásu, byla například Káťa ze Záporoží. Do Česka dorazila před měsícem, v Drylocku pracuje teprve čtvrtý den. "Ze začátku to bylo těžší, teď už si zvykám a myslím, že v budoucnu už to bude lehčí," řekla ke své práci mladá žena, která doma na Ukrajině studuje překladatelství do angličtiny. Studovat se v Česku nechystá. "Česky se chci naučit, ale k dokončení studií na Ukrajině mi chybí půl roku, dokončím to on-line," dodala.

Rodinná firma Drylock Technologies slaví letos deset let od zahájení výroby v Hrádku nad Nisou. Začínala se 300 zaměstnanci, dnes jich má bezmála čtyřnásobek a počítá s dalším rozšířením výroby. Ukrajinští pracovníci mají podle Kouta stejné postavení a podmínky jako jejich čeští kolegové, stejné mzdy i benefity. "Všechny dokumenty máme přeložené, na každé směně máme pracovníky, kteří nám pomáhají s komunikací," řekl Kout. S adaptací pomáhá i tlumočnice. Jedinou odlišností jsou podle něj smlouvy, které s Ukrajinkami sjednávají na šest měsíců. "Rádi je ale prodloužíme," dodal.

čtk