Z lavičky Františka Horáka ve Svijanech je výhled na pivovar. To aby ho měl jeho dvojnásobný zachránce pořád na očích
Ve Svijanech na Liberecku odhalili pamětní kámen nedávno zesnulého bývalého ředitele místního pivovaru Františka Horáka. "Vzpomínkové místo s lavičkou Franty Horáka má výhled na pivovar - tak aby nás měl pořád na očích a dohlížel na nás," informuje facebookový profil Pivovaru Svijany.
"Pokud půjdete kolem, zastavte se na chvilku a zavzpomínejte na skvělého člověk a velkého srdcaře svijanského piva a pivovaru. My vzpomínáme každý den," uvádí pivovar na sociální síti. "Až budete u nás na zámku, zajděte si posedět před jeho brány na lavičku s výhledem na Svijany," přidává se k pozvání nedaleký Zámek Svijany.
Na firemním webu pak pivovar k osobnosti Františka Horáka uvádí: Dlouholetý sládek a později ředitel Pivovaru Svijany František Horák skonal v nedožitých jednaosmdesáti letech v neděli 29. května 2022. Zemřel po delší těžké nemoci.
„František Horák byl a stále je legenda svijanského pivovaru. Jeho dlouholetý sládek a později ředitel se do historie zapsal tím, že pivovar na konci devadesátých let svou spontánní akcí zachránil před plánovaným uzavřením a likvidací. Svým nadšením pro věc pak dokázal strhnout místní lidi a z malého regionálního pivovaru pomáhal vytvořit známou značku pivovarské kvality,“ vzpomíná na Františka Horáka současný ředitel pivovaru Roman Havlík. “Jako takový zůstává s námi a bude nám trvalou inspirací do dalších let. Františku, odpočívej v pokoji.“
„České pivo považoval za světový unikát a ve výrobě nekompromisně lpěl na udržování tradičních výrobních postupů. Záslužnou práci vykonával také jako předseda spolku Přátelé pivní kultury, který dbá o to, aby se s hodnotným českým pivem správně nakládalo také v restauracích. Prakticky celý jeho život byl spjat s pivovarem, do nějž až donedávna často docházel, a i v pokročilém věku mu pomáhal jako obchodní sládek. Budeme si jej pamatovat jako gentlemana, který celý svůj život podřídil úsilí o slávu českého piva, jež pil zásadně jen z třetinek,“ dodává svijanský sládek Petr Menšík.
Do Pivovaru Svijany nastoupil v roce 1957 a s výjimkou jediného roku mu byl celý život věrný. Postupně se seznámil se všemi pivovarskými profesemi, pracoval na spilce, ve varně, ve stáčírně lahví a sudů i v různých pomocných provozech. Postupně se vypracoval na sládka a později až na ředitele pivovaru. Za své metody při vaření piva i vedení celého podniku získal celou řadu cen. Byl Nejlepším sládkem roku, Nejlepším ředitelem roku, Osobností roku Libereckého kraje a v roce 2011 byl uveden do Síně slávy českého pivovarství a sladařství.
K sedmdesátinám mu kolegové uvařili vlastní speciál, který se od té doby prodává jako řezaná nefiltrovaná jedenáctka Svijanský fanda. Až donedávna byl aktivní jako obchodní sládek a člen představenstva pivovaru.
Dvakrát se mu podařilo zachránit svijanský pivovar, kam přišel jako šestnáctiletý v roce 1957. Jednou ho zvedl ze smrtelné postele v době totality, kdy se národní podniky zbavovaly malých provozů. Podruhé v časech divokého kapitalismu, kdy nadnárodní koncerny soustřeďovaly výrobu do velkých celků. František Horák pomohl po roce 1998 novým českým majitelům svých milovaných ‚Svijan‘ k takovému rozmachu, že v roce 2021 patřily mezi největší pivovary v republice, píší o Horákovi v projektu Paměť národa.
Více o životnímu příběhu pana F. Horáka na stránce Paměti národa.
lo