Z lavičky Františka Horáka ve Svijanech je výhled na pivovar. To aby ho měl jeho dvojnásobný zachránce pořád na očích

22. 12. 2022 | 12:22

Ve Svijanech na Liberecku odhalili pamětní kámen nedávno zesnulého bývalého ředitele místního pivovaru Františka Horáka. "Vzpomínkové místo s lavičkou Franty Horáka má výhled na pivovar - tak aby nás měl pořád na očích a dohlížel na nás," informuje facebookový profil Pivovaru Svijany.

horákLavička1
Franta Horák, jak ho všichni známe. Není mezi námi od letošního května a dnes ho připomíná pietní místo poblíž pivovaru.

"Pokud půjdete kolem, zastavte se na chvilku a zavzpomínejte na skvělého člověk a velkého srdcaře svijanského piva a pivovaru. My vzpomínáme každý den," uvádí pivovar na sociální síti. "Až budete u nás na zámku, zajděte si posedět před jeho brány na lavičku s výhledem na Svijany," přidává se k pozvání nedaleký Zámek Svijany.

Na  firemním webu pak pivovar k osobnosti Františka Horáka uvádí: Dlouholetý sládek a později ředitel Pivovaru Svijany František Horák skonal v nedožitých jednaosmdesáti letech v neděli 29. května 2022. Zemřel po delší těžké nemoci.

„František Horák byl a stále je legenda svijanského pivovaru. Jeho dlouholetý sládek a později ředitel se do historie zapsal tím, že pivovar na konci devadesátých let svou spontánní akcí zachránil před plánovaným uzavřením a likvidací. Svým nadšením pro věc pak dokázal strhnout místní lidi a z malého regionálního pivovaru pomáhal vytvořit známou značku pivovarské kvality,“ vzpomíná na Františka Horáka současný ředitel pivovaru Roman Havlík. “Jako takový zůstává s námi a bude nám trvalou inspirací do dalších let. Františku, odpočívej v pokoji.“    

„České pivo považoval za světový unikát a ve výrobě nekompromisně lpěl na udržování tradičních výrobních postupů. Záslužnou práci vykonával také jako předseda spolku Přátelé pivní kultury, který dbá o to, aby se s hodnotným českým pivem správně nakládalo také v restauracích.  Prakticky celý jeho život byl spjat s pivovarem, do nějž až donedávna často docházel, a i v pokročilém věku mu pomáhal jako obchodní sládek. Budeme si jej pamatovat jako gentlemana, který celý svůj život podřídil úsilí o slávu českého piva, jež pil zásadně jen z třetinek,“ dodává svijanský sládek Petr Menšík.   

Do Pivovaru Svijany nastoupil v roce 1957 a s výjimkou jediného roku mu byl celý život věrný. Postupně se seznámil se všemi pivovarskými profesemi, pracoval na spilce, ve varně, ve stáčírně lahví a sudů i v různých pomocných provozech. Postupně se vypracoval na sládka a později až na ředitele pivovaru. Za své metody při vaření piva i vedení celého podniku získal celou řadu cen. Byl Nejlepším sládkem roku, Nejlepším ředitelem roku, Osobností roku Libereckého kraje a v roce 2011 byl uveden do Síně slávy českého pivovarství a sladařství.

K sedmdesátinám mu kolegové uvařili vlastní speciál, který se od té doby prodává jako řezaná nefiltrovaná jedenáctka Svijanský fanda. Až donedávna byl aktivní jako obchodní sládek a člen představenstva pivovaru. 

Dvakrát se mu podařilo zachránit svijanský pivovar, kam přišel jako šestnáctiletý v roce 1957. Jednou ho zvedl ze smrtelné postele v době totality, kdy se národní podniky zbavovaly malých provozů. Podruhé v časech divokého kapitalismu, kdy nadnárodní koncerny soustřeďovaly výrobu do velkých celků. František Horák pomohl po roce 1998 novým českým majitelům svých milovaných ‚Svijan‘ k takovému rozmachu, že v roce 2021 patřily mezi největší pivovary v republice, píší o Horákovi v projektu Paměť národa.

Více o životnímu příběhu pana F. Horáka na stránce Paměti národa.

lo

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace