Zájem o adventní zámecké trhy se vrátil k době před covidem. Byly spojené se speciálním čertovskými prohlídkami

27. 11. 2022 | 16:34

Zájem o adventní trhy, které se o tomto víkendu konaly na zámku Sychrov na Liberecku, byl obdobný jako v době před covidem. Návštěvnost za sobotu a dnešek bude kolem 10.000 lidí. Trhy se konaly po dvouleté pauze, novinkou byly ukázky zpracování ovčí vlny. ČTK to dnes kastelán zámku Miloš Kadlec.

adventSychrov1LKčerti
Foto: FB Liberecký kraj

Trhy na nádvoří sychrovského zámku patří dlouhodobě k nejnavštěvovanějším akcím v Libereckém kraji v období adventu. Nic na tom nezměnila ani dvouletá odmlka. "Jsme spokojení. V sobotu, i přes ten liják, bylo 5216 lidí a dnes to vypadá, že to bude asi stejné," řekl kastelán.

Lidé si mohli vybírat z nabídky 110 stánků. "Vždycky vedou adventní dekorace, o ty je obrovský zájem a letos tady máme i hodně výrobků z ovčí vlny, takže tam jsem viděl také dost lidí. Jinak to byla klasika, dřevěné hračky a podobně," dodal Kadlec.

Foto: FB Liberecký kraj

Trhy byly opět spojené i se speciálním čertovskými prohlídkami zámku. "I ty byly naplněné a také na běžné prohlídky chodilo dost lidí," uvedl kastelán. Sychrovský zámek je otevřený celoročně. Od soboty je vánočně vyzdobený a otevřený bude denně až do konce roku s výjimkou tří svátečních prosincových dnů od Štědrého dne.

Sezona se podle kastelána nevyvíjí špatně. Odhaduje, že za celý rok by mohli mít 85.000 až 90.000 návštěvníků. Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v zemi a od roku 1995 je národní kulturní památkou. Tamní sbírka portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě.

Ze státních hradů a zámků v kraji je v tomto období přístupný kromě Sychrova už jen zámek Zákupy na Českolipsku. Nabízí prohlídky zimní trasy, a to od úterý do neděle, až do 18. prosince.

O druhém prosincovém víkendu bude mimořádně otevřený také hrad Grabštejn v příhraničí na Liberecku. Na příchozí tam budou čekat trhovci a součástí programu budou i speciální prohlídky hradu, tvůrčí dílny a adventní koncert.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace