Aktivisté Greenpeace vylezli na rypadlo v dole Turów a požadují útlum těžby. Chtějí tím pomoci lidem v regionu
AKTUALIZOVÁNO: Aktivisté z ekologické organizace Greenpeace dnes obsadili rypadlo v polském hnědouhelném dole Turów, který leží nedaleko hranic s Libereckým krajem. Požadují, aby polská vláda stanovila datum, kdy bude důl uzavřen, a začala pracovat na plánu transformace regionu.
Podle české pobočky Greenpeace se na akcí podílí necelé dvě desítky aktivistů, mezi nimi jeden český občan.
Na rypadle, které je podle agentury PAP vysoké jako 13patrový dům, protestující vyvěsili transparent s fotografií polského premiéra Donalda Tuska, heslem "Uhlí to má za sebou" a výzvou "Premiére, postarej se o lidi!".
Povrchový důl Turów zásobuje uhlím sousední elektrárnu. Podle organizátorů polské úřady obyvatelům regionu léta lžou, když říkají, že Turów má budoucnost až do poloviny 40. let tohoto století. Greenpeace tvrdí, že prodražující se výrobu elektřiny z uhlí nahradí produkce z obnovitelných zdrojů.
Na místě protestu je policie. Dohlíží na bezpečnost aktivistů i zaměstnanců dolu. V Turowě jsou také policejní vyjednávači, řekl PAP zástupce policie Przemyslaw Ratajczyk.
Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam plánuje těžit až do roku 2044. Důl se chystá rozšířit na 30 kilometrů čtverečních podél silnice z Žitavy do Bogatyně. Obyvatelé na české straně hranice se obávají ztráty podzemní vody, zvýšené prašnosti, ale také hluku nebo poklesu půdy. Polská strana už vybudovala podzemní bariéru, která by měla bránit odtoku vody, před prachem a hlukem z dolu chrání lidi na české straně zemní val.
Polská pobočka Greenpeace podle serveru Gazeta Prawna upozornila i na technické problémy nového zařízení v elektrárně, které od spuštění v roce 2021 kvůli poruchám nefungovalo dohromady více než 530 dní.
Skupina PGE obvinila aktivisty, že svým vpádem "vytvořili bezprostřední ohrožení zdraví a životů jak svých, tak pracovníků dolu", a proto byla na místo přivolána policie. Současně PGE ujistila, že protest neovlivnil fungování elektrárny a dodávky elektřiny pro odběratele.
Společnost zdůraznila, že Turów vyrábí osm procent polské elektřiny, zajišťuje stabilní dodávky a má mimořádný význam ve chvílích, kdy výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů nestačí. PGE připomněla, že úřad ochrany životního prostředí před třemi lety souhlasil s těžbou uhlí až do roku 2044.
Polská pobočka Greenpeace odpověděla, že už na počátku příští dekády nebude mít elektrárna větší význam, a upozornila, že bez reálného data uzavření dolu a plánu transformace lidé, kteří pracují pro PGE, ztratí zdroj příjmů a region čeká úpadek.
čtk
Nejhorší plán je nemít vůbec žádný plán. A to se přesně děje v případě dolu Turów
Greenpeace Polsko upozorňuje, že vzhledem ke změnám, k nimž dojde na tzv. kapacitním trhu po roce 2028, bude v provozu pouze jeden blok elektrárny. Přestože jde o nejnovější blok elektrárny, je to zároveň blok, který má kvůli své chybné konstrukci již od roku 2021 dlouhé odstávky a jen zřídkakdy pracuje na plný výkon.
“Nejhorší plán je nemít vůbec žádný plán. A to se přesně děje v případě dolu Turów. Těžba uhlí do roku 2044, kterou si naplánovala polská těžební společnost, je absolutně mimo realitu. Je důležité, aby polská vláda začala jednat a situaci řešit, aby za pár let nezůstala v regionu jen obří díra v zemi a vysoká nezaměstnanost. Protože problémy regionu by pak měly negativní dopady i za hranicemi. Proto by nejasná situace ohledně budoucnosti dolu Turów měla zajímat i českou vládu,“ říká Jiří Kroupa, český aktivista, který je na rypadle.
Česká vláda premiéra Andreje Babiše nejdříve rozhodnutí prodloužit těžbu na dole Turów až do roku 2044 žalovala u Soudního dvoru EU. Když se úřadu ujal premiér Petr Fiala, narychlo se dohodl se svým polským protějškem na pokračování těžby výměnou za finanční kompenzace na stavbu vodovodů a žalobu stáhl. Od té doby je situace kolem dolu Turów zakonzervovaná, přestože energetika v Evropské unii prochází turbulentním výkonem a obnovitelní zdroje vytlačují uhlí. Nyní je podle Greenpeace nejvyšší čas, aby se i česká vláda začala té polské ptát, co s obřím dolem hned za českými hranicemi ve skutečnosti bude.
“Jsem rád, že Greenpeace na Turów opět upozorňuje. Polská vláda totiž jedná tak, jako by náš region úplně odepsala. Jak jinak si vysvětlit fakt, že ostatní polské těžební oblasti mají svůj plán pro transformaci, jen Turów ne? Jediný polský důl, který je vklíněný mezi dva další státy, je hluboký 330 metrů a těží se v něm přes 100 let, by měl ukončit těžbu jako první, nikoli jako poslední. Jeho obrovský negativní vliv na životní prostředí Německa i České republiky potvrdil i Soudní dvůr EU, který v předběžném opatření v roce 2021 nařídil neprodleně pozastavit těžbu,” říká Milan Starec, člen místního Sousedského spolku Uhelná.
“Obyvatelé regionu kolem dolu Turów si zaslouží strategický plán, který by zajistil jejich budoucnost. Bez peněz však mohou udělat jen málo, a pokud vláda nepřizná, že komplex Turów v příštích letech přestane fungovat, nemají šanci prostředky získat. Evropské fondy, které mohou přijít, pokud vláda stanoví reálné datum uzavření dolu Turów, podpoří vznik nových pracovních míst a investice, které obyvatelé potřebují. Podobně jako se to děje v lokalitách uzavíraných hnědouhelných dolů ve Velkopolském vojvodství,” říká Krzysztof Cibor, který vede kampaňový tým Greenpeace Polsko.
TZ/Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR