MŽP zveřejnilo dokumenty EIA k chystanému rozšíření dolu Turów v Polsku
Jenom 30 dní mají veřejnost a dotčené orgány a samosprávy na vyjádření k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów v Polsku nedaleko česko-polské hranice. Ministerstvo životního prostředí dnes zveřejnilo doplněnou dokumentaci EIA a zároveň ji rozeslalo všem dotčeným. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Ondřej Charvát. Proti plánům na polské straně se staví široká veřejnost i obce, obávají se nejen zhoršení životního prostředí, ale především ztráty vody. Ta už teď z příhraničních oblastí mizí i kvůli suchu.
MŽP dostalo z Polska dokumentaci EIA k záměru už v únoru. Při kontrole ve spolupráci s Českou geologickou službou ale odhalili pracovníci ministerstva závažné nedostatky. "Především v chybějících relevantních informacích vztahujících se k vyhodnocení vlivu záměru na podzemní vody na území ČR," uvedl Charvát. Ministerstvo proto požádalo o doplnění dokumentace. Teprve teď je tak možné pokračovat v mezistátním procesu EIA. Všechny dotčené subjekty mají 30 dnů od zveřejnění na úřední desce Libereckého kraje na to, aby se k dokumentu vyjádřily.
Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit tam Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Na české straně jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích, z měst pak Hrádek nad Nisou. Největším nebezpečím jsou podle ministerstva možné dopady na povrchové i podzemní vody, zejména ohrožení zdrojů pitné vody v oblasti Hrádecka. Hrozí ale i zvýšení hluku a prašnosti.
Proti plánům na rozšíření polského dolu protestovaly o víkendu v Hrádku nad Nisou stovky lidí z Česka, Polska i Německa. Účastníci happeningu symbolicky vytvořili lidský řetěz. Řada z nich také podepsala otevřený dopis polské vládě, v němž ji vyzvali, aby se chovala jako dobrý soused a neničila krajinu a životní prostředí svých sousedů i svoji vlastní. Starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka ocenil, že se do protestu zapojili i lidé z Polska. Je podle něj složité najít spojence na polské straně. "Jiný pohled má ten, komu ten důl poskytuje obživu, jiný pohled máme my, koho důl zásobuje jen tím negativem," řekl ČTK starosta.