Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

MŽP zveřejnilo dokumenty EIA k chystanému rozšíření dolu Turów v Polsku

01. 05. 2019 | 10:35

Jenom 30 dní mají veřejnost a dotčené orgány a samosprávy na vyjádření k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów v Polsku nedaleko česko-polské hranice. Ministerstvo životního prostředí dnes zveřejnilo doplněnou dokumentaci EIA a zároveň ji rozeslalo všem dotčeným. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Ondřej Charvát. Proti plánům na polské straně se staví široká veřejnost i obce, obávají se nejen zhoršení životního prostředí, ale především ztráty vody. Ta už teď z příhraničních oblastí mizí i kvůli suchu.

MŽP dostalo z Polska dokumentaci EIA k záměru už v únoru. Při kontrole ve spolupráci s Českou geologickou službou ale odhalili pracovníci ministerstva závažné nedostatky. "Především v chybějících relevantních informacích vztahujících se k vyhodnocení vlivu záměru na podzemní vody na území ČR," uvedl Charvát. Ministerstvo proto požádalo o doplnění dokumentace. Teprve teď je tak možné pokračovat v mezistátním procesu EIA. Všechny dotčené subjekty mají 30 dnů od zveřejnění na úřední desce Libereckého kraje na to, aby se k dokumentu vyjádřily.

Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit tam Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Na české straně jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích, z měst pak Hrádek nad Nisou. Největším nebezpečím jsou podle ministerstva možné dopady na povrchové i podzemní vody, zejména ohrožení zdrojů pitné vody v oblasti Hrádecka. Hrozí ale i zvýšení hluku a prašnosti.

Proti plánům na rozšíření polského dolu protestovaly o víkendu v Hrádku nad Nisou stovky lidí z Česka, Polska i Německa. Účastníci happeningu symbolicky vytvořili lidský řetěz. Řada z nich také podepsala otevřený dopis polské vládě, v němž ji vyzvali, aby se chovala jako dobrý soused a neničila krajinu a životní prostředí svých sousedů i svoji vlastní. Starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka ocenil, že se do protestu zapojili i lidé z Polska. Je podle něj složité najít spojence na polské straně. "Jiný pohled má ten, komu ten důl poskytuje obživu, jiný pohled máme my, koho důl zásobuje jen tím negativem," řekl ČTK starosta.

Načítám...
Napiš komentář