Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Asistenční centrum v Liberci dnes rozšířilo prostory o bývalé očkovací centrum

04. 03. 2022 | 15:18

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině v Liberci pomohlo od úterý, kdy se otevřelo, 600 uprchlíků, dalších zhruba 400 čekalo dnes po poledni na registraci. Dnes rozšířilo své prostory o velkou čekárnu a dětské koutky, které vznikly v prostorách bývalého velkokapacitního očkovacího centra.

nouzeLKe
Foto: FB LK

To ve středu ukončilo provoz a od pondělí budou lidé pro vakcínu proti covidu-19 chodit do areálu liberecké nemocnice. Uprchlíci čekající na registraci tak mají ode dneška větší komfort, už nemusí čekat na chodbě, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.

Centrum funguje v budově krajského úřadu od 1. března denně včetně víkendů od 07:00 do 19:00. Mimo tuto dobu je v budově i provizorní ubytování až pro 50 uprchlíků. "Lidé, kteří dorazí třeba v noci a nemají kam jít, mohou v bezpečí v budově přečkat noc i dvě," řekl ČTK Ondřej Hradec, ředitel Českého červeného kříže Liberec, jehož dobrovolníci se o lidi v pobytovém centru starají. "K dispozici jsou tu lůžka, jídlo, pití i hračky pro děti," dodal.

Podle krajského koordinátora pro integraci cizinců Václava Strouhala jsou v krajském asistenčním centru na jednom místě k dispozici zástupci policie i cizinecké policie. "Hasičský záchranný sbor nám pomáhá s koordinací. Je tu centrum na podporu integrace cizinců, zástupci VZP, kteří vydávají kartičky pojištěnců. V případě, že by lidé chtěli hned pracovat, mohou se tady zaregistrovat přímo na úřadu práce. Mají tady na jednom místě všechny úkony, které potřebují k pobytu v České republice, aby nemuseli běhat po městě z jednoho úřadu na druhý," dodal Strouhal.

Město Liberec dnes zahájilo pro asistenční centrum sbírku potravin pro uprchlíky, kteří musí v centru často čekat hodiny na vyřízení své registrace. Lidé mohou přinést balené vody, balené nápoje pro děti, energetické nápoje, ovocné či zeleninové kapsičky pro děti, čokoládové tyčinky pro děti, jednorázová balení sušenek, vlhčené ubrousky a papírové kapesníky. Věci je možné odevzdat ve všední dny od 08:00 do 18:00 u bočního vchodu do historické radnice.

Asistenční centrum není jediným místem v Liberci, kde se cizinci mohou registrovat, další pracoviště má policie v budově v Mariánské ulici v centru města. "S otevřením asistenčního centra s kompletními službami ale nápor tady u nás trochu polevil," řekl ČTK mluvčí policie Vojtěch Robovský, podle kterého v tomto týdnu obě centra odbavila zhruba 1500 ukrajinských uprchlíků. Podle údajů ze statistik Ministerstva vnitra ČR mělo na konci ledna v Libereckém kraji přechodný či trvalý pobyt 8313 Ukrajinců, což byla třetina všech cizinců v kraji. Zhruba 60 procent z nich žije na Liberecku.

S orientací v českém prostředí pomáhá Ukrajincům také informační brožura, kterou vydal v závěru loňského roku Liberecký kraj původně pro cizince, kteří v kraji pracují. "Pravidla, která Vás chrání aneb bezpečný život cizince v Libereckém kraji" vydal kraj nejen v ukrajinštině, ale také v mongolštině, ruštině, vietnamštině a angličtině. Původně brožura vyšla v tisícovém nákladu od každé mutace, teď ji ale v centru rozdávají při registraci uprchlíkům, a tak podle Fulkové počítá kraj s dotiskem. Potřeba by podle odhadů bylo dalších asi 5000 výtisků v ukrajinštině.

čtk