Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Den architektury v kraji zavzpomíná na Ještěd, zavede do podzemí a ukáže továrnu

28. 09. 2023 | 18:51

Objev konstrukce! Takové je motto festivalu Den architektury, který odstartuje 29. září ve 135 městech a obcích v České republice a na Slovensku. Jak už jsme informovali, nabízí až do 5. října jeho program exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky či cyklistické vyjížďky, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků.

Lasvit
Novoborské sídlo společnosti Lasvit, archivní foto

Festival tak zve na cesty po architektonických skvostech, nejmodernější architektuře i zapomenutých stavbách, do paláců i vesnických domků, bývalých továren i bankovních domů, na výpravy po věžích, klášterech a kostelech nebo mostech, sportovních stadionech, výstavních pavilonech i nemocničních budovách.

„Ukazovat lidem kvalitní příklady architektury, ať už historické nebo současné, je pro pěstování povědomí právě o kvalitě velmi důležité. Mám radost, že v posledních letech vyrostly v našem kraji budovy, financované privátními investory i veřejnou správou, které jsou velmi dobrým příkladem,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Do programu se zapojil i Liberecký kraj. Audiovizuální sál Severočeského muzea v Liberci hostí 4. října od 18 diskusi s historikem moderní architektury Jakubem Potůčkem nazvanou Cesta k fenoménu. Vzpomínat se bude na stavbu vysílače a horského hotelu Ještěd, chybět nebude ani vyprávění pamětníků zaznamenaná pro on-line archiv Paměti národa. Rezervace je nutná.

Se spolkem PLAC, místními znalci, vlastníky či uživateli lze objevit 1. října od 15 hodin v centru Jablonce nad Nisou skryté dvory, vnitrobloky, podzemní prostory i běžně nedostupné architektonické skvosty v centru města, jež skýtá řadu míst s velkým, ale nevyužitým potenciálem.

Prohlídka konstrukce v bývalé mechanické tkalcovně z poloviny 19. století s architektkou Lenkou Vačkářovou se koná 30. září v Továrně Mastných v Lomnici nad Popelkou. Doplní ji prezentace historických strojů určených k zacházení a práci s kovem, pracovníci firmy 5D Ateliér ukáží vývoj těchto činností v průběhu času i s ohlédnutím za významnými značkami, například Josef Volman nebo Otakar Podhájský. Prohlídky začínají v 11 a ve 13 hodin a trvají zhruba 45 minut.

Rezervaci si je nutné udělat rovněž stran komentované prohlídky sídla společnosti Lasvit v Novém Boru od architektů ov-a s průvodcem Adamem Baštou. O návrh obnovy a doplnění areálu s novými budovami sklářské firmy se postarali architekti Jiří Opočenský a Štěpán Valouch. Prohlídka se koná 6. října od 13 do 15 hodin.

Více informací o všech místech, která je možné navštívit, naleznete na https://www.denarchitektury.cz/.

LK/Jan Mikulička

Tři pozvánky do Lužických hor

V Kamenickém Šenově si pro vás přichystali jedinečné srovnání krovů barokních a industriálních. Architektka Tereza Šváchová a předseda spolku Sonow Radim Vácha vás provedou kostelem Narození sv. Jana Křtitele a sklářskou hutí Jílek, připomínající stavby Gustava Eiffela.

Ve Varnsdorfu se můžete připojit k procházce s diskuzi o možnostech revitalizace rybníku Mašíňák. Architekt Jan Hrouda představí různé způsoby využití a úpravy okolí rybníku. Těšit se můžete i na trochu historie a památky z Kaiserparku. Výstupy z této procházky by měly sloužit i při plánování dalšího rozvoje.

Lasvit v Novém Boru si zase připravil pro návštěvníky komentovanou prohlídku útrob svého sídla. Kombinace podstávkového domu se skleněnou budovou je jedinečná ve své snaze o zachování regionálního rázu.

Text a fotogalerie: FB Lužické hory - neobjevený klenot severu