Děti malovaly památky. Ztvárnily mj. Grabštejn, Zákupy, Hrubý Rohozec či Dlaskův statek

11. 05. 2022 | 5:39

Aý do 27. května si můžete v Krajské vědecké knihovně v Liberci prohlédnout vernisáž výtvarných děl od žáků základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií z Libereckého kraje, která je výsledkem výtvarně historického projektu Děti památkám, památky dětem, který pořádá liberecký Národní památkový ústav od února 2022.

dlask20a
Dlaskův statek v květu. Foto: archiv

Osloveny byly základní školy a nižší gymnázia celého Libereckého kraje. Celkem se zapojilo 15 škol napříč okresy. Vybráno bylo přes 150 výtvarných děl rozmanitých technik.

Výstava je je k vidění v KVK LIberec.

„Projekt Děti památkám, památky dětem vznikl za účelem rozšíření povědomí o památkách Libereckého kraje. Tento edukační program je zacílený na žáky základních škol a nižšího stupně víceletých gymnázií. Školáci se prostřednictvím svých výtvarných dovedností seznamují s vybranými památkami okresu, ve kterém navštěvují svou školu.“ vysvětluje motivaci projektu ředitel libereckého NPÚ Miloš Krčmář.

Jeden z oceněných obrázků.Pro letošní rok bylo vybráno celkem 8 památek, tedy 2 z každého okresu, jež mohli mladí umělci ztvárňovat. Jsou mezi nimi například hrad Grabštejn, zámky Zákupy a Hrubý Rohozec, venkovský Dlaskův statek, rozhledna Hvězda, ale i skupina sakrálních památek.

Jako doprovodný materiál mohli pedagogové využít pracovní list propojující znalosti z oblasti dějepisu, zeměpisu, literatury, ale také všeobecných znalostí. Prostřednictvím něho se žáci mohli seznámit s prací památkáře nebo také archeologa.

„Zapojení žáci předvedli svůj talent. Všechny obrázky byly kreativně, osobitě a velmi pečlivě zpracované. Ve spolupráci Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci a Krajské vědecké knihovny v Liberci jsou tato výtvarná díla vystavena na vernisáži právě v liberecké knihovně. Tříčlenná komise vybrala ve 4 soutěžních kategorií jedno nejlepší výtvarné dílo, které bylo odměněno nejen diplomem, věcnými cenami, například publikací nebo vystřihovacím modelem Jizerskohorského technického muzea aj. Uděleno bylo i několik speciálních cen, například za netradiční zpracování.“ komentuje průběh soutěže a práci žáků organizátorka projektu za liberecký NPÚ Alžběta Sakařová

„První ročník projektu byl velmi úspěšný. Rozhodně plánujeme další ročník, tentokrát s jinými památkami a snad i s ještě větším počtem účastníků.“ shrnul plán projektu pro příští rok Miloš Krčmář.

Nejlepší výsledek ve své kategorii patřil těmto nadaným žákům:

kategorie 6. třída a prima nižšího stupně gymnázií: Elena Holanová, ZŠ 28. října v Turnově se zpracováním Dlaskova statku a Viktorie Salomonová, ZŠ Sokolovská v Liberci se zpracováním mariánského sloupu v Liberci

kategorie 7. třída a sekunda nižšího stupně gymnázií: Sára Janečková, ZŠ Lidická v Hrádku nad Nisou a Johana Šestáková, Doctrina – Podještědské gymnázium se zpracováním hradu Grabštejn

kategorie 8. třída a tercie nižšího stupně gymnázií: Anna Didková, ZŠ Osečná, se zpracováním hradu Grabštejn

kategorie 9. třída a kvarta nižšího stupně gymnázií: Jakub Polívka, ZŠ 28. října v Turnově se zpracováním zámku Hrubý Rohozec

TZ/Alžběta Sakařová, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci

Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci, je jedním ze čtrnácti krajských pracovišť NPÚ. Jeho úkolem je v Libereckém kraji naplňovat poslání odborné instituce památkové péče dané zejména zákonem o státní památkové péči, např. zpracovávat odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, poskytovat konzultace a odbornou pomoc vlastníkům kulturních památek při jejich obnovách a sledovat stav památkového fondu na území kraje. Pracoviště v Liberci zpracovává návrhy na prohlašování věcí či objektů za kulturní památky a podílí se následně na jejich evidenci. Spravuje dokumentační sbírky plánů, fotografií a dalších odborných podkladů ke kulturním památkám, vede veřejně přístupnou knihovnu a podílí se na vydávání časopisu Fontes Nissae, organizuje cyklus přednášek Památky kolem nás v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace