Domovy seniorů v Libereckém kraji omezují nebo zakazují návštěvy, chtějí ochránit ty nejzranitelnější

14. 09. 2020 | 17:41

Domovy seniorů v Libereckém kraji kvůli nárůstu počtu potvrzených případů koronaviru v kraji znovu omezují nebo dokonce zakazují návštěvy. Chtějí tak ochránit své klienty, kteří patří k rizikové skupině. Mezi klienty domovů se zatím nákaza neobjevila, řekl dnes ČTK náměstek libereckého hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda. V krajských zařízeních je podle něj zhruba 1600 klientů.

seniorkaLupa
ilustrační foto

Už v pátek se návštěvám zcela uzavřel Domov seniorů ve Velkých Hamrech na Jablonecku. Dnes rozhodli o omezení návštěv například v Domě seniorů v Liberci - Františkově, který je s 200 klienty největším zařízením svého druhu v Libereckém kraji. Na jaře se tu koronavirem nakazila jedna z pracovnic přímé péče a také dva senioři. Od úterý se proto rozhodli omezit návštěvy od 13:00 do 17:00, lidé se ale musí den dopředu objednat. Návštěvy mohou přijít na hodinu a musí mít po celou dobu roušku. "Návštěvník s teplotou 37 stupňů a více či dalšími příznaky nemoci nebude do Domu seniorů vpuštěn," upozornil ředitel Jan Gabriel.

Od středy budou návštěvy omezené také v Domově důchodců v Českém Dubu. I tam už s nákazou mají zkušenost, na jaře se tam nakazil údržbář, který ale s klienty do styku nepřišel. Návštěvy tam teď budou možné po předchozím objednání od 14:00 do 16:00. Na návštěvu mohou přijít nejvíce dva lidé, výjimkou jsou děti do 15 let. Pouze v případě, že budou venku, může být návštěvníků až pět. I tady je podmínkou rouška po celou dobu návštěvy a měření teploty při vstupu. "Návštěva bez předchozího objednání není možná," upozornil ředitel Radim Pochop.

Podle informací, které dnes ráno aktualizovala Krajská hygienická stanice (KHS), je v kraji aktuálně 374 lidí, u nichž testy prokázaly nový koronavirus, z toho 201 na Liberecku. Za víkend přibylo 51 případů. Od začátku pandemie nařídili hygienici v kraji otestování 21.282 lidí, nákazu odhalili u 908 z nich. Většina nakažených se ale už uzdravila. Komplikacím spojeným s covidem-19 podlehlo v kraji sedm lidí, všechno to byli senioři, kteří měli jiná závažná onemocnění.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace