Hnutí STAN věří, že hejtman Půta nakonec v korupční kauze prokáže svou nevinu, opoziční ANO už chce jeho hlavu
AKTUALIZOVÁNO: Hnutí STAN předpokládá, že se liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) odvolá proti rozsudku soudu, který ho dnes uznal vinným v korupční kauze. Věří tomu, že nakonec prokáže svou nevinu. ČTK to sdělila mluvčí strany Sára Beránková.
Vyjádření krajské předsedkyně hnutí ANO v Libereckém kraji Jitky Volfové k dnešnímu rozhodnutí soudu v kauze hejtmana Půty. ANO je na Kraji v opozici:
Na dnešní rozsudek libereckého soudu nelze zareagovat jinak, než vyzvat hejtmana Martina Půtu k rezignaci. Přestože se Martin Půta odvolá, v rámci vlastní sebereflexe by měl přestat zatěžovat Liberecký kraj a jeho rozhodování vlastními kauzami. Celé roky jsme ctili presumpci neviny, ale situace se nyní zásadně mění. Hnutí Starostové pro Liberecký kraj a STAN by z toho měly vyvodit politickou odpovědnost. TZ ANO LK
Koaliční partner Spolu počká na rozhodnutí Starostů. čtk
Jaké budou další Půtovy kroky nechce hnutí komentovat, je to podle něj rozhodnutí, které musí hejtman udělat sám. Před dvěma týdny Půta uvedl, že se ještě nerozhodl, zda bude kandidovat do letošních sněmovních voleb.
Krajský soud v Liberci dnes uznal Půtu vinným v korupční kauze, uložil mu roční podmíněný trest a peněžitý 50.000 korun. Hejtman v reakci na síti X uvedl, že se odvolá. Tvrdí, že nic špatného neudělal. V kauze bylo obžalováno dalších osm lidí a pět firem včetně Metrostavu. Soud shledal vinu u všech obžalovaných a všech firem. Soudní jednání v případu začala v roce 2018.
"Rozhodnutí soudu nás mrzí, Martin Půta už byl ve stejné věci jednou zproštěn obvinění, předpokládáme, že se proti rozsudku odvolá a věříme, že svou nevinu nakonec prokáže," uvedla Beránková. "Jaké budou teď jeho další kroky coby hejtmana, nebudeme komentovat, je to rozhodnutí, které musí udělat on sám," dodala.
Martin Půta, ale i státní zástupce, se mohou znovu odvolat k nadřízenému soudu a věc tak bude pokračovat. Rozsudek stále není pravomocný, Půtovi nic nebrání ve výkonu volené funkce. Způsobilost ji vykonávat neztratí ani v době, až někdy rozsudek pravomocný bude. Z funkce jej může odvolat jedině krajské zastupitelstvo, v něm ale opoziční ANO a SPD mají slabé zastoupení. Zelení, kteří se iniciativně do kauzy vlamují, v krajském zastupitelském sboru zastoupení nemají, neuspěli u voleb.
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek na síti X v souvislosti s rozsudkem vyzval ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS), aby neprodleně zajistil rezignaci či odvolání Půty z dozorčí rady energetické společnosti ČEZ. Hejtman se stal jejím členem loni v červnu.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) dnes novinářům před jednáním vlády řekl, že s ohledem na to, jak dlouho kauza trvá, znamená rozsudek posun v celém procesu. "Já se chci také seznámit s tím, co soud konstatoval přesně. A samozřejmě záleží také na tom, jaké budou další kroky i z hlediska odvolání Martina Půty," uvedl. Nepředpokládá, že by měl rozsudek dopad na vládní koalici. "Martin Půta není koneckonců členem vlády," dodal.
"Je to věc jednak pana Půty jako hejtmana, jak se k tomu postaví, je to potom také věc kolegů z hnutí STAN," řekl novinářům k rozsudku předseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marek Výborný.
Kauza je spojená s dvěma projekty společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) v Liberci z let 2012 až 2014 téměř za 100 milionů korun. Obecně prospěšná společnost na ně chtěla čerpat evropské dotace, vyplaceno nebylo nic. Státní zástupce pro obžalované žádal tresty od podmínek po 7,5 roku vězení, obhájci navrhli zproštění obžaloby. Půtovi státní zástupce navrhl trest 3,5 roku vězení a zákaz činnosti na pozicích spojených s rozhodováním o veřejných zakázkách na pět let. Hejtman od počátku odmítal, že by se dopustil korupčního jednání.
čtk, uba