Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Hygienici očekávají do konce dubna až 1000 nemocných. Lékařka z infekčního: Vedle péče o pacienty obvoláváme i lidi v domácím léčení

01. 04. 2020 | 16:00

AKTUALIZOVÁNO: Hygienici v Libereckém kraji očekávají na základě prognóz do konce dubna 500 až 1000 potvrzených případu onemocnění COVID-19. Po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl ředitel krajské hygienické stanice Vladimír Valenta. V celé zemi by mělo být potvrzených nemocných až 15.000. V Libereckém kraji bylo dnes v poledne 108 potvrzených případů onemocnění. Stav osmi nemocných vyžaduje hospitalizaci, z toho dva leží na ARO.

coronaEpidemie
ilustrační foto

"Při struktuře nemocných, která je u nás příznivější než v Itálii nebo Španělsku, by to měly nemocnice zvládnout," doplnil Valenta. Hospitalizaci podle něj vyžaduje zhruba 12 procent nemocných. "Takové množství bychom v podmínkách zdravotnických zařízení měli zvládnout, a to včetně těch nejzávažnějších případů na ventilátorech," řekl.

Naplnění prognóz ale podle krajského hygienika závisí na tom, jak se všichni budou v příštích dnech a týdnech chovat. Současná čísla ukazují, že dominantní příčinou šíření nemoci jsou rodinné kontakty, dodal. "Nikoli ale rodinné kontakty v té úzké, nukleární rodině, ale sestřenice, tetičky, prarodiče a podobně. Ti lidé se navštěvují, což je jeden z hlavních problémů," řekl krajský hygienik. Návštěvy v rodinách stejně jako sdružování mládeže venku je podle něj třeba minimalizovat. Nákaza se pak podle Valenty přenáší také do firem, kde nakažení lidé pracují.

V posledních dnech kvůli nákaze a karanténě museli hygienici zavřít tři firmy v Liberci, Raspenavě a Smržovce, uvedl Valenta. Ve Smržovce odhalily o víkendu testy onemocnění u tří lidí a podle starosty Marka Hotovce pak hygienici do karantény poslali zaměstnance společnosti BIŽU-NOVA.

I firmy by se podle hygieniků měly zaměřit na oddělení směn, aby minimalizovaly riziko přenosu nákazy a ohrožení výroby. K takovým opatřením přistoupil už v polovině března třeba výrobce autodílů LUKOV Plast v Českém Dubu. Podnik rozdělil do barevných zón, zrušil jídelny a omezil možnosti svých více než 600 zaměstnanců jednotlivých směn se potkávat. "Děláme všechno pro to, aby v případě nákazy v jedné směně bylo možné udržet výrobu," řekla ČTK mluvčí Kateřina Arnoldová.

čtk

Foto: FB KNL

Lékařka z infekčního oddělení KNL: Díky oblekům můžeme pracovat beze strachu z nákazy

FB KNL napsal: Na infekčním oddělení KNL v tuto chvíli leží šest pacientů s diagnózou Covid-19. Podle MUDr. Šárky Wnukové, lékařky infekčního oddělení, jejich péči lékaři zatím zvládají bez větších potíží, a to především proto, že k navyšování jejich počtu docházelo postupně.

”Ochranných pomůcek máme sice v tuto chvíli dostatek, ale abychom s nimi neplýtvali, stanovili jsme si systém, kdy během služby o všechny pečuje jeden lékař, který se průběžně obléká a svléká z ochranného obleku několikrát za den, což jsou ty nejrizikovější momenty. Díky oblekům nicméně můžeme pracovat v klidu a beze strachu z nákazy. Obstarání šesti pacientů zabere vždy zhruba 1,5 hodiny,“ popisuje lékařka.

Ostatní lékaři infekčního oddělení nyní podle doktorky Wnukové fungují z velké části jako call centrum. Denně totiž obtelefonovávají všechny pacienty s Covid-19 v domácím léčení, což znamená více než sto telefonátů denně! „Tento systém se ale vyplatil. Díky pravidelným telefonickým kontaktům se nám podařilo odhalit několik pacientů, kteří nebyli schopní zvládnout léčbu ambulantně, ale sami od sebe si RZP nezavolali. Takto se podařilo jejich léčbu v KNL zahájit včas,“ dodává lékařka, která je především ráda, že se v ČR zatím v ČR nepotvrdily katastrofické scénáře ze zahraničí.
#HrdinoveVsednihoDne

Zdroj: FB KNL