Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

I když se od Nového roku zvýší cena za odpad, elektřinu nebo vodu, život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce nejvýš o stokoruny

22. 12. 2019 | 16:00

Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce nejvýš o stokoruny. Řada měst zvýšila od Nového roku poplatky za odpad, roste cena elektřiny nebo vody. Ta ale díky snížení sazby DPH z 15 na deset procent od května zlevní. Teplárny většinou zdražily jen minimálně, nárůst vykompenzovala nižší sazba daně, a lidé tak v některých městech dokonce ušetří. V Novém Boru na Českolipsku zdraží nájemné v městských bytech, zjistila ČTK.

kuchyň
Ilustrační foto

Voda na severu Čech zdraží od ledna zhruba o 3,9 procenta. Odběratelé v Libereckém kraji zásobovaní Severočeskou vodárenskou společností (SVS) zaplatí od Nového roku za metr krychlový včetně DPH 103,39 Kč. "Od května se ale sníží sazba daně z přidané hodnoty (DPH) z 15 na deset procent a krychlový metr pak díky tomu zlevní na 98,91 Kč," řekl ČTK mluvčí společnosti Mario Böhme. Severočeská vodárenská zásobuje vodou většinu obyvatel kraje, nyní lidé platí 99,55 Kč za metr krychlový.

Mírně zdražily i teplárny, nárůst ale vykompenzuje snížení DPH. Třeba v Liberci a České Lípě tak odběratelé dokonce ušetří. Teplárna Liberec zdraží zhruba o čtyři procenta. Domácnosti napojené na centrální rozvody, které mají pětileté smlouvy, zaplatí příští rok za gigajoule zhruba 646 korun, o čtyři koruny méně než letos. Řádově tak ušetří stokoruny ročně. V České Lípě zaplatí domácnost s pětiletou smlouvou zásobované teplem z Českolipské teplárenské zhruba 644 korun za gigajoule, o šest korun méně než teď. V Jablonci nad Nisou se cena pro domácnosti nezmění, stejně jako letos zaplatí navzdory nižší DPH 584 nebo 599 korun za gigajoule podle dohodnutého tarifu.

Nový Bor na Českolipsku zvýší od příštího roku o pětinu nájemné v městských bytech. Ze současných 40 korun za metr čtvereční stoupne cena na 48 korun. Pro rodinu v třípokojovém bytě o rozloze 70 metrů čtverečních to znamená měsíčně zhruba 560 korun navíc. "Důvodem zdražení je růst nákladů spojených s údržbou domů," řekla ČTK mluvčí radnice Radmila Pokorná. Naposledy podle ní město nájemné ve svých bytech zvyšovalo v roce 2007, obvyklé nájemné ve městě přesahuje 90 korun za metr čtvereční. Už v polovině roku zdražil nájemné v městských bytech Liberec. Zvýšení nájemného zvažují i v Jablonci nad Nisou, ale až v příštím roce.

Některá města zvedla od příštího roku také poplatky za odpad. Nejvýrazněji stotisícový Liberec, kde se poplatek zvýší téměř o polovinu ze současných 492 korun na 720. Naposledy město zvyšovalo platbu v roce 2005. O pětinu na 620 korun zvedli poplatek za odpad třeba v Semilech, stejně zaplatí také obyvatelé Nového Boru, tam je to ale jen o 20 korun víc než letos. Odpad zdraží také v Jablonci nad Nisou, tam ale lidé platí za popelnici. Roční platba za 120litrovou nádobu vyváženou jednou týdně se zvýší ze současných 2788 korun na 3206. "Ale až od dubna," řekl náměstek primátora Milan Kouřil (ANO). Třeba v České Lípě za odpad lidé neplatí.

čtk