Koronavirus propojil lidi, univerzitu i firmy. Na dezinfekci, roušky a nanomateriál kraj zatím vydal přes 19 milionů
AKTUALIZOVÁNO: Boj s koronavirem spojil v Libereckém kraji obyčejné lidi, vědce a studenty technické univerzity i místní firmy. I díky tomu už se v kraji podařilo vyrobit bezmála 62.000 litrů dezinfekce a 75.000 nanoroušek a nanofiltrů a také tisíce plátěných roušek. Zatím kraj utratil za dezinfekci, roušky a další materiál 19,5 milionu korun, pokud začne plánovaná výroba 100.000 nanofiltrů denně, bude to znamenat každý den 700.000 až 800.000 korun, řekl na dotaz ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) po jednání krizového štábu.
Kraj vydělal na tom, že Technická univerzita v Liberci patří ke světovým lídrům v oblasti nanomateriálů. Přestože ještě na začátku března odmítala, že by ochranné prostředky mohla vyrábět, už o pár dní později se na univerzitě rozjela manufakturní výroba. Denně odtud dodávají stovky roušek. V šicí dílnu se proměnila zasedací místnost výzkumného centra. Postupně se podařilo do výroby zapojit i další firmy. "V tuhle chvíli už jsme schopni zajistit šití roušek v dílnách, které se šití věnují profesionálně, a na univerzitě tak v tomto týdnu skončí," řekl hejtman.
První případ onemocnění COVID-19 v Česku potvrdily testy 1. března. V Libereckém kraji se první testy na přítomnost koronaviru dělaly už na konci ledna, první pozitivní test byl ale v kraji až 12. března. Onemocnění se tehdy prokázalo u devětapadesátileté ženy, která byla lyžovat v Itálii. Podle ředitele Krajské hygienické stanice Vladimíra Valenty má zatím většina potvrzených případů cestovatelskou anamnézu. Nákaza už se dostala i do dvou domovů pro seniory, nemocní jsou také dva zdravotníci. "S pacienty ale do styku nepřišli a oba jsou v domácí karanténě," řekl.
V Libereckém kraji už při boji s nákazou spotřebovalo bezmála tři čtvrtě milionu ochranných prostředků, jako jsou roušky, respirátory, obleky, brýle, rukavice a podobně. Do výroby nedostatkových ochranných prostředků a dezinfekce se zapojily firmy jako Severochema, Elmarco, Drylock, s dodávkou ochranných pomůcek hlavně zdravotníkům pomohly také třeba Magna, Malina Safety nebo Osapo. Respirátory i nedostatkové sady pro odběry věnovala také například policie.
Ve stejný den, kdy se v Libereckém kraji objevil první potvrzený případ nákazy novým koronavirem, vyhlásila vláda kvůli ochraně zdraví a zpomalení šíření nemoci nouzový stav. Zavřené jsou školy, sportoviště, kina i divadla, restaurace a také obchody s výjimkou potravin, lékáren nebo drogerií. Liberecký kraj 17. března zakázal vstupovat bez roušky či jiné ochrany dýchacích cest do zdravotnických zařízení, veřejné dopravy včetně taxíků, do obchodů, lékáren, pošt, bank a úřadů a dalších veřejných míst. Až o dva dny později vydala zákaz pohybu bez roušek také vláda.
čtk