Kraj bez delších řečí schválil převzetí zoo a botanické zahrady od Liberce. Očekávatelně bude hlasitě proti až liberecká opozice

28. 04. 2021 | 5:00

Zastupitelé Libereckého kraje včera 35 hlasy schválili převzetí zoologické a botanické zahrady od Liberce, městu naopak kraj předá domovy seniorů ve Vratislavicích a na Františkově s bezmála 300 klienty. Dohodu musí ještě schválit zastupitelé města, jednat o tom budou ve čtvrtek. Město i kraj musí založit nové příspěvkové organizace, které činnost od 1. ledna 2022 převezmou. Tento způsob otestovaly kraj a město už v roce 2016, kdy směnily Dům dětí a mládeže Větrník a Dětské centrum Sluníčko.

zmijovec1fotograf
archivní ilustrační foto z liberecké Botanické Artur Irma

Kraj převezme zoologickou a botanickou zahradu od města, protože mají nadregionální význam, zhruba 70 procent návštěvníků je mimolibereckých. "Zoo a botanická zahrada patří v kraji mezi turisticky nejnavštěvovanější cíle," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který materiál do zastupitelstva předkládal. Domovy pro seniory naopak slouží hlavně obyvatelům stotisícového města, odkud pochází zhruba 80 procent jejich klientů.

Směna by měla výrazně pomoci dalšímu rozvoji obou zahrad, protože kraj je do nich schopen víc investovat. Zejména do rozvoje zoo je podle odhadů nutné v nejbližších letech dát kolem 450 milionů korun. Součástí dohody je ale příspěvek města, které by mělo v příštích deseti letech přispívat na rozvoj obou zahrad 25 miliony korun ročně, dávat bude také 3,7 milionu korun na provoz šesti poboček krajské knihovny ve městě. Liberecký kraj se naopak zavázal přispívat každoročně 17 miliony korun na investice a provoz Divadla F.X. Šaldy a Naivního divadla.

"Ta jednání probíhala prakticky už od vzniku kraje, v posledních čtyřech letech jsme s kolegy z města hledali nějakou dohodu. Myslím, že je to dohoda oboustranně výhodná a to nejen pro město a pro kraj, ale především pro všechny čtyři instituce, kterých se ten převod týká," řekl Půta. Pro město a kraj znamená podle něj dohoda v příštích deseti letech financování organizací zhruba půl na půl.

Podmínky směny kritizuje opoziční Změna pro Liberec, ta ale v krajském zastupitelstvu už není, takže se nemohla projevit. Na jednání zastupitelstva libereckého, které transakci posoudí ve čtvrtek, proto bude patrně (s očekávatelným zlobným prskáním) řešit, že město na kraj převede nejen samotné provozní organizace zoo a botanické zahrady, ale i všechny související nemovitosti a pozemky včetně dětského koutku a budovy Lidových sadů s tanečním sálem a Experimentálním studiem.

Na jednání krajského zastupitelstva ale k podobným výhradám zaznělo ujištění, že žádné změny v jejich fungování kraj nepřipravuje. Kraj i krajské město si navíc formou smluvní dokumentace zachovají právo získat svůj bývalý majetek bezúplatně zpět, pokud se pro protistranu stane přítěží.

čtk, lo

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace