Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj opět podpoří projekty na zadržování vody v krajině. V dotačním fondu je pro ně připraveno 14 milionů korun

22. 04. 2021 | 15:25

Bezmála 15 milionů korun má letos Liberecký kraj na projekty zaměřené na zadržení vody v krajině. Loni kraj navzdory koronavirovým úsporám schválil podporu pro 23 projektů, kterým rozdělil přes 14 milionů korun. O dotace mohou žádat obce, neziskové organizace, zemědělci, správci lesů, ale i další právnické a fyzické osoby do konce dubna. Získat mohou od 70.000 do milionu korun, maximálně ale 70 procent výdajů. U příležitosti prezentace jednoho z realizovaných projektů to dnes ČTK řekla mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.

voda obrázek 1
Foto: LK

Cílem programu, který kraj vyhlásil poprvé v roce 2019, je podpora přírodě blízkých opatření, která pomohou v boji se suchem a zadržením vody v krajině. Právě ve Václavicích podpořil Liberecký kraj z programu vytvoření soustavy 20 mokřadních tůní na zemědělské půdě. Na projekt zhruba za 1,5 milionu korun přispěl kraj milionem.

"Jsem rád, že míst, kde již jsou, nebo jsou v plánu nové vodní plochy, je stále více. Ve Svijanech byl díky dotaci navrácen dolní tok Příšovky do původního koryta. V Kokoníně probíhá obnova historicky zaniklého mlýnského rybníku. V Semilech byla obnovena historická polní cesta s alejí ovocných dřevin. A ve spolupráci s Lesy České republiky postupně vzniklo na území Libereckého kraje 49 tůní pro zvýšení retenční kapacity lesů," doplnil krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti).

Foto: LK

Z dotačního programu mohou žádat také města a obce podporu na takzvaná zeleno-modrá opatření zaměřená na zasakování dešťové vody. Aby rychle neodtékala kanalizací, ale vsákla se do půdy a zajistila vláhu pro městskou zeleň a pomohla udržet příjemné klima i v letních měsících. "V Hrádku nad Nisou vzniká díky krajské dotaci na místě černé skládky mokřadní park s tůněmi. U libereckého sídliště Hokejka byla vytvořena soustava tůní, kterou ještě doplní dřevěný povalový chodníček a výsadba mokřadních rostlin a stromů. Za zmínku stojí i turnovský projekt, který přivádí dešťovou vodu ze střech tamního alzheimercentra do parku u letního kina, kudy už protéká jako nový potůček," dodal Židek.

Zájemcům o dotace z tohoto programu nabízí kraj také bezplatné poradenství. Peníze z programu je možné použít i ke spolufinancování větších akcí podpořených z Operačního programu Životní prostředí nebo Národního programu Životní prostředí.

čtk