Kvůli slintavce ukončila veterinární správa preventivní kontroly v chovech hospodářských zvířat
Inspektoři veterinární správy ukončili předčasně preventivní kontroly v chovech hospodářských zvířat zaměřené na týrání zvířat. Prioritou je teď zabránit zavlečení kulhavky a slintavky, která se objevila v Maďarsku, řekl dnes ČTK ředitel Krajské veterinární správy Libereckého kraje (KVS) Roman Šebesta.
Mimořádné kontroly chovů hospodářských zvířat nařídil od pondělí 24. února ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), původně měly trvat tři týdny.
Nařízením mimořádných kontrol zaměřených na podmínky chovu tzv. welfare zvířat reagoval Výborný na záběry hrubého zacházení se zvířaty odvysílané v únoru Českou televizí. Kontroly byly zaměřené na problematické chovy dojného skotu, které mají například větší procento nucených porážek na farmě. Kontroly nebyly zaměřené na malé rodinné podniky, ale na větší farmy a chovy, kterých je podle něj v ČR asi 1300, prověřit jich měli kolem 60 až 80.
Veterinární správa podle Šebesty mimořádné kontroly v závěru minulého týdne předčasně ukončila, když Státní veterinární správa (SVS) vydala celostátní mimořádná veterinární opatření, která omezují přepravu zvířat z Maďarska a Slovenska a zpřísňují pravidla biologické bezpečnosti při přepravě zvířat. Opatření reagovala na nově potvrzený případ slintavky a kulhavky v Maďarsku."Řešení nákazy má přednost," vysvětlil důvody Šebesta.
Ukončení mimořádných kontrol ale podle Šebesty neznamená, že by veterinární správy chovy neprověřovaly. Liberecká krajská veterinární správa loni provedla 378 kontrol zaměřených na dobré životní podmínky zvířat, tzv. welfare, z toho 265 kontrol bylo na základě podnětu veřejnosti. Inspektoři uložili za pochybení pokuty za 1,7 milionu korun, to je zhruba o 12 procent víc než v roce 2023. Chovatelům nechala veterinární správa kvůli týrání odebrat 25 kusů skotu, ale také 102 psů a jednu kočku.
Otřesný případ týrání zvířat řešili podle Šebesty v součinnosti s policií na Frýdlantsku, kde bylo na pastvině nalezeno 18 kusů uhynulého skotu v různém stadiu rozkladu. Stejně jako v roce 2023 řešila veterinární správa také týrání skotu, porušení veterinárního a plemenářského zákona u chovů bez náležité péče a v polorozpadlých stájích v nevhodných podmínkách. Neméně závažný byl podle něj případ dvou chovatelů prasat, kteří měli zvířata v nevyhovujících objektech a krmili je zbytky z restaurací, což v kraji zakazují opatření spojená s africkým morem prasat.
Celkově provedla loni liberecká krajská veterinární správa 727 kontrol v chovech zvířat, meziročně o 15 méně. Na jatkách bylo veterinárně prohlédnuto a posouzeno 12.773 zvířat, což je srovnatelné s rokem 2023. Z podnětu veterinárního dozoru na jatkách bylo podle Šebesty řešeno devět případů podezření z týrání zvířat, dvakrát víc než o rok dřív. Ve všech případech šlo o porušení ze strany chovatelů, kdy poslali na jatka zvířata, která nebyla způsobilá k přepravě. Celkově vyměřila loni KVS pokuty za 2,45 milionu korun, to je meziročně o 12 procent víc.
čtk