Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Letošní sezona je pro hrady a zámky v Libereckém kraji úspěšná, památky navštívilo už přes 420 tisíc turistů

27. 10. 2019 | 7:57

Letošní sezona je pro osm státních hradů a zámků v Libereckém kraji úspěšná. Stejně jako v předchozích čtyřech letech už na ně přišlo přes 420.000 turistů, více než čtvrtina z nich navštívila Trosky v Českém ráji. Pondělí 28. října sice bude pro řadu objektů oficiálně posledním otevíracím dnem, ale i poté bude možné některé památky navštívit. ČTK o tom informovala regionální mluvčí Národního památkového ústavu Lucie Bidlasová.

frydlant1 menší
Foto: Artur Irma

"Hrad Bezděz bude otevřen i v úterý 29. října, hrad Grabštejn 29. a 30. října, zámky Hrubý Rohozec a Frýdlant až do 31. října, zámek Sychrov je přístupný celoročně, denně," uvedla Bidlasová. Památky tradičně chystají akce i na listopad a období adventu.

Nejnavštěvovanější památkou v kraji je letos zřícenina hradu Trosky. Na věž Babu a na vyhlídku pod věží Panna s výhledem na Český ráj, Ještěd, Krkonoše i Jizerské hory se vydalo zatím přes 113.000 lidí, to je nejvíce minimálně za posledních deset let. "Sezona byla nadprůměrná. Řekl bych, že to bylo počasím a kulturními akcemi, těch bylo letos zase poměrně dost," řekl ČTK kastelán hradu Lubomír Martínek. I přes vysokou návštěvnost se ale podle něj takřka netvořily fronty. "Bývaly v minulých letech až stometrové, letos byla fronta výjimečně. Návštěvnost se rozprostřela v sezoně docela hezky, bylo to takové plynulé. Dokonce jsme ani jednou nepřesáhli 2000 lidí za den, což se nám většinou každý rok povedlo na svátky Husa a Cyrila a Metoděje," dodal kastelán.

Výbornou sezonu má za sebou také příhraniční hrad Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku, který poprvé překonal hranici 20.000 návštěvníků za rok. "Myslím, že u nás v tom určitou roli hrál Clam-Gallasovský rok, kdy o Grabštejnu bylo hodně slyšet," uvedla kastelánka Iva Bártová. Památkáři mají celorepublikově každý rok věnovaný některému šlechtickému rodu, letos to byly právě Gallasové a Clam-Gallasové, kterým Grabštejn patřil. Hrad se dokonce stal republikovým centrem Hradozámecké noci. Podle Bártové se díky tomu povědomí o Grabštejnu zvedlo. "Lidé často nevědí, že je zpřístupněný. Někteří si pořád myslí, že ho mají vojáci nebo že je ještě ruina," dodala.

Lepší než minulá sezona bude ta letošní i pro zámky Frýdlant, Hrubý Rohozec a Lemberk, zhruba stejná pro hrad Bezděz a nejspíš horší pro zámky Sychrov a Zákupy. Letos bylo na hradech a zámcích provedeno i několik oprav. Mezi největší patří oprava terasy mezi renesančním zámkem a kastelánským křídlem na frýdlantském zámku. "Klíčovým prvkem bylo odvodnění a izolace proti zatékání. Při této příležitosti bylo obnoveno také schodiště včetně zábradlí a provedena nová omítka na přiléhající zdi zámku," uvedla Bidlasová. Na Bezdězu skončila oprava soklu, fasády a vitráží v kapli a na zámku v Zákupech začala rozsáhlá rekonstrukce střechy a stropů nad podlažím, ve kterém je instalována klíčová prohlídková trasa.

čtk